Rad ustavnog odbora Ustavotvorne skupštine Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca : II. Debata u pojedinostima o Nacrtu Ustava

XXV. sednica 4. marta 1921. godine.

165

Predsednik dr. Momčilo Ninčić: Onda sednicu prekidam do 11 sati. Sednicu ćemo nastaviti u 11 sati. Sednica je prekinuta u 9 i 20 časova. (Nastavak u 11 i 10 časova.)

Predsednik dr. Momčilo Ninčić: Otvaram sednicu. Pošto mi je predsednik Odbora g. Ljuba Jovanovič saopštio, da poslovi nisu gotovi, zaključujem današnju sednicu i novu zakazujem za sutra u 9 časova pre podne. Sednica je zaključena u 11 i 15 časova.

XXV SEDNICA

USTAVNOG ODBORA USTAVOTVORNE SKUPŠTJNE KRALJEVINE SRBA, HRVATA I SLOVENACA držana 4'. marta 1921. godine u Beogradu.

Početak u 9 i 45 časaPredsednik dr. Momčilo Ninčić. Zastupnik Sekretara Ante Franić. Predsednik dr. Momčilo Ninčić: Otvaram današnji sastanak. U užem Odboru, koji smo izabrali na prošlom sastanku, koji je radio dva dana, postignut je sporazum u izvesnoj meri. Molim jednoga člana Odbora, da nam podnese izveštaj, šta je urađjeno. Reč ima g. dr. Pavičić. Dr. Ivan Pavičić: Odeljak VI. imao bi glasiti ovako (čita): Odeljak VI. Čl- 45. Narodnu Skupštinu sastavljaju poslanici, koje narod slobodno bira opštim, jednakim, neposrednim i tajnim glasanjem. Na, svakih 50.000 stanovnika bira se po jedan poslanik. Ako višak stanovnika u jednoj izbornoj jedinici bude veći od 30.000, birače se i za taj ostatak jedan poslanik. Narodna Skupština bira se na četiri godine. Bliže odredbe o izborima propisaće se zakonom. Čl. 46. Pravo biračko ima svaki državljanin po rodjenju ili prirodjenju, ako je navršio 21. godinu. Oficiri aktivni i u nedejstvu, kao i podoficiri i vojnici pod zastavom ne mogu vršiti biračko pravo, ni biti birani. Zakon će resiti i o ženskom pravu glasa. Čl- 47. Za poslanika u Narodnoj Skupštini može bit : izabran samo onaj, koji ima biračko pravo bez obzira, je li uveden u birački spisak. Od svakog se poslanika traže ovi uslovi: 1. da je državljanin po rodjenju ili prirodjenju Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca. Prirodjeni državljanin, ako nije narodnosti srpsko-hrvatsko-slovenačke, mora biti nastanjen najmanje deset godina, računajući od dana prirodjenja; 2. da je navršio 30 godina; i 3. da govori i piše narodnim jezikom.

J Čl. 48. Policijski, finansijski, šumarski i činovnici za agrarnu reformu ne mogu se kandidovati, osim ako su to prestali biti godinu dana pre raspisa izbora. Ostali činovnici, koji imaju teritorijalnu nadležnost, ne mogu se kandidovati u izbornom okrugu njihove teritorijalne nadležnosti. Ministri aktivni i na raspoloženju, državni savetnici i profesori Univerziteta mogu se kandidovati i ako budu izabrani, zadržavaju svoj položaj. Činovnici, koji budu izabrani za narodne poslanike, zadržavaju sva prava, sem prava na platu, dok primaju dnevnice, i prava na unapredjenje. Čl- 49. Svaki narodni poslanik predstavlja ceo nared, a ne samo one, koji su ga izabrali. Birači ne mogu davati ni narodni poslanik primati zapovedna i obavezna uputstva. Svi narodni poslanici polažu zakletvu, da će Ustav verno čuvati. Čl. 50. Narodna Skupština sastaje se u prestani ci u redovan saziv svake godine 20. oktobra, ako pre toga nije Kraljevim ukazom sazvana u vanredan saziv. Ako je u slučaju rata prestonioa izmeštena. Narodna Skupština sastaje se u mestu privremene prestonice. Redovan saziv ne može se zaključiti, dok ne bude rešen državni budžet. Sednice Narodne Skupštine mogu se odložiti ukazom najviše na dva meseca. Čl. 51Narodna Skupština bira za svaki saziv iz svoje sredine svoje časništvo. Narodna' Skupština pregledava punomoćstva svojih članova i odlučuje o njima. Čl. 52. Zakonske predloge podnosi po ovlašćenju Kraljevom Ministarski Savet ili pojedini Ministri. Pravo podnošenja zakonskih predloga pripada i svakom članu Narodne Skupštine.