Rad ustavnog odbora Ustavotvorne skupštine Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca : II. Debata u pojedinostima o Nacrtu Ustava

XXV. sednica 4. marta 1921. godine.

181

čina sedi.) Objavljujem, da je većinom glasova ovaj predlog primljen. Gospodo izvolite čuti član 51. Zamenik Sekretara- Ante Franić (čita): »Član 51. Narodna Skupština bira za svaki saziv iz svoje sredine svoje časništvo. Narodna Skupština pregledava punomoćstva svojih članova i odlučuje o nj.iitia«. Predse dn i k dr. Momčilo Ninčič : Ima reč g. Jovan Radonić. Dr. Jovan Radonić: Ja bih ovde predložio, da se od ovoga jednog člana naprave dva, da su disparatni. Ovaj drugi stav neka bude član 51.: »Narodna Skupština pregleda punomoćstva svojih članova i odlučuje o njima« a član 52.: »Narodna Skupština bira za svaki saziv iz svoje sredine svoje časništvo«. Ministar za Konstituantu g. Marko Trifković: Ja primam‘ovaj predlog g. Radonića. Predse dn ik dr. Momčilo Ninčič : Ona gospoda, koja su za to, da se primi ovaj član s izmenom predloženom od g. Radonića, neka izvole sedeti, koja su protiv, neka izvole ustati. (Većina sedi.) Objavljujem, da je ovaj član primljen s tim, da se popravi ovako, kako predlaže g. Radonić: Da se izdvoji u dva člana, s tim da drugi stav bude član 51., a prvi član 52Izvolite čuti stari član 52. Zamenik Sekretara Ante Franić ‘(čita): »Član 52. Zakonske predloge podnosi po ovlašćenju Kraljevom Ministarski Savet ili pojedini Ministri. Pravo podnošenja zakonskih predloga pripada i svakom članu Narodne Skupštine«. Predsednik dr. M. Ninčič: Prima li odbor ovaj član? (Min. Avramović: Molim za reč). Ima reč g. M. Avramović. Mihajlo Avramović: Ja sam bio u tome užem odboru i kod toga člana stalo se i reklo, da će se on ređigovati po sporazumu o onome telu drugom, koje će se baviti privrednim socijalnim i kulturnim pitanjima. Pa kako to ne vidim ovde, moliću za objašnjenje, šta je sa tim drugim telom. Izgleda kao da ne će biti uneseno. (Dr. A. Pavičić: To će se drugo telo posebno rešiti.) Ja molim za objašnjenje o tome. Predsednik dr. Momčilo Ninč’ć: Ima reč g. Nedeljko Divac. Nedeljko Divac: U ime socijal-demokratskog kluba imam da dodam još ovo: da treba pravo zakonske inicijative priznati celom narodu referendumom. Ja sam se već nekoliko puta vraćao na tu stvar i smatram za svoju dužnost, da taj zahtev postavim i ovde. Pored Ministarskog Saveta, pored poslanika, koji imaju pravo da podnose -zakonske predloge, to pravo treba priznati i celom narodu. Predsednik dr. Momčilo Ninčič: Ima reč g. Živko Jovanovič.

Živko Jovanovič: Ja bih tako isto onome članu dodao i treći stav, u kome se naglašava, da pravo podnošenja zakona pripada i narodu u tome smislu, što bi 10.000 glasača imali pravo da podnose zakonske predloge onako isto, kao što imaju pravo poslanici i kao što ima pravo vlada. Predsednik dr. Momčilo Ninčič: Ima reč g. A. Sušnik. Poslanec Anton Sušnik: Gospodje! Tudi naš klub je vložil poseben predlog glede referenduma. Jaz se popolnoma strinjam z izvajanji gospoda Divca in Jovanoviča in predlagam, da se tu ustavi, da ima tudi narod pravico, da predlaga zakonske predloge, ako glasuje za to 10.000 voiilcev. Predsednik dr. Momčilo Ninčič: Ima reč g. Jovan GjonovičJovan Gjonovič: Ja se tako isto slažem, da se narodu dade pravo na zakonodavnu inicijativu. Ja mislim, da bi ovaj član trebalo dopuniti jednom rečenicom i kazati: Pravo podnošenja zakonskih predloga pripada i svakom članu Narodne Skupštine. Prizniaje se i narodu pravo zakonodavne inicijative«. O broju, koliki bi bio, da li 10.000 ili 20.000 mogli bismo se naknadno sporazumeti. Predsednik dr. Momčilo Ninčič : Diskusija je zaključena, gospodo. Stavljam na' glasanje član 52. Ko je za to, da se ovaj primi, neka izvoli sedeti, a ko je protivan neka ustane? (Većina sedi). Većina je sedela, prema tome objavljujem, da je ovaj član primljen onako kako je vlada predložila. Izvolite čuti član 53. Zamenik Sekretara Ante Franić (čita): Član 53. Kralj zaključuje ugovore sa tudjim državama, ali je za potvrdu tih ugovora potrebno prethodno odobrenje Narodne skupštine. Za potvrdu čisto političkih sporazuma akio. nisu protivni ustavu i državnim zakonima, nije potrebno prethodno odobrenje Narodne Skupštine. Ugovor, da tudja vojska poseduje zemljište Kraljevine ili da predje, preko toga, ne vredi* bez prethodnog odobrenja Narodne Skupštine. Narodna Skupština može, kad to iziskuje državna potreba odlukom unapred ovlastiti Ministarski Savet, da izda mere za neodloživu primenu predloženog ugovora«. Preds e dn i k dr. Momčilo Ninčič : Ima reč g. Nedeljko Divac. Nedeljko Divac: Ja smatram gospodo, da bi trebalo uskratiti Kralju ovo: pravo da čisto političke ugovore može bez odobrenja Narodne iSkupštfcie da sklapa. Jer, gospodo, baš politički ugovori spadaju u red najvažnijih ugovora i ako je igde potrebno ovla'šćenje Narodnog Predstavništva, to je baš tu, -i po mome mišljenju bilo bi suviše opasno po interese državne i narodne ostaviti vladaocu u tom pogledu odrešene ruke.