Rad : list za nauku i književnost

ов ЈЕ ИЕ | | РА И 91 У времеФрансуа [.и Еразма у Германији, живео је у Франпуској Будеус, име п данас јако поштовано међу Филолосима. У Енглеској п ако је у ХУ. веку класичка образованост споро напредовала у ХУЈ. веку имала је читав низ класичара. У Тимназијама, које подиже Хенрик УЈ. учило се озбиљно као п у германским школама. Краљица Јелисавета и њена сестра Марпја читале су у ориђиналу латинске п грчке Философе и песнике, п коментарисале их. То обилно и прпљежно изучаване старих писаца, разведрило је поглед и покренуло испитивање на другим кориснијим наукама. !

Ни натчем сене види тако добар уплив класичког изучавања као на обрађивању природних наука п математике. Што се нешто мало знало од истина математичких п из прпродних паука, у средњим веконима, то се научило од Арапа шпанских. Та енергична пи ентузијастична раса, прихватила је ученост Александријску и продужила (бар на. неким пољима н. пр. медицини и хемији) дело испитивања научног у оно време, кад су учењаци западних народа били удубљени у приче о хришћанским мученицима (леганде) или мало доцније, у празна правила школастичке дијалектике. Они су, још рано, имали све важније грчке писце у преводу на својем језику. Од Х. века учи се по који хришћанин на школама арапским у Шпанији. и неколико најзнатнијих математичара (Евклид и Птоломеј) пи Философа грчких били су Европљанима познати само из арапских превода до времена ренесанса. Медицина и апотекаретво су најбоље обрађивани код Арапа. На тим пољима науке, Арапи су додали доста важних открића ономе што су стари — класички писци знали. Њихови лекари били су чувени. Тај прогрес науке код Арапа упливисао је на обрађивање наука у осталим хришћанским земљама. Герберт и Роберт Бакон (Х. века), једина сјајна имена у оном веку мрака, изучавали су математику код Арапа; Мунданус најстарији анатом европски, троФесор Болоњски, тамо је изучио човечије тело.

У веку препоређења, кад се почело изучавати у ориђиналу класично знање, поправљене су многе погрешке, што «се —

1 За овај преглед покрета на природним наукама види: дело Халамово: тодпсћоп фо #ће Назбогу об Иегавите дитпе «ће ХУ. ХУЧХУШ аре.1. П. 11 ТУ. пе еф ол Гопдоп 1819.