Rad : list za nauku i književnost
382 | н Пе НЕ ПН се
године, читан је од стране аутора, овакав извештај о тим покушајима :
Служећи се методом усијаних растопа, којом смо се служили и у другим покушајима минералне синтезе, испало нам је за руком да произведемо асоцијације неких кристала, које, како по минералном „саставу тако и по главним особинама структуре личе, готово потпуно, на неке меорите олигосидере.
Први тип ових вештачких производа преставља минералне асоциације без Фелдспата, које се састоје једино из силиције, магнезије и гвожђа. Други преставља фФелдепатне производе налик на еукрит и товардит.
Вештачки метеорити без Фелдепата састоје се из „оливина, ен статита, магнетита и магнезијског аугита. Сви ови минерали, произведени дугим жарењем на високој температури, имају округласте Форме а структура њиове асоцпације гранитоидна је.
Вештачки метеорити са Ффелдспатом састоје се из анортита, аугита и енстатита (еукрит) или оливина (ховардит). Но структури личе на офите, јер су микролити анортита Об ва вена магнезијеким виликатима.
Магнетит се јавља или у изолованим кристалима или у гомилицама које испуњује празнине међ другим минералима. Он се претварара у металично гвожђе када се цела растопљена маса за два сата изложи тамно црвеном усијању на светлећем гасу. Тако се оксид редуцира а металично се гвожђе добија у виду жилица и непра· вилних гомилица, које изгледају као да обуватају силикате што се јасно види кад се плочица од такве масе ставе у раствор сулфата бакра.
Пироксен је идентичан са (Ебелме= овим) вештачким магневијским диопсидом. Кристали му се састоје из млогих близанаца сједињених по пљоснима |, због којих, међ укрштеним николима на микроскопу, изгледа као какав триклинични Фелдепат. Кристили положени по пљоснима о, не помрачују се паралелно уздужним ивицама, као енестатит, већ под углом од 280. Такав се Пе налази у метеоритима од Алексинца и Ритерегрина.
У кратко, међ природним и одговарајућим вештачким метеоритима постоји потнуна сличност. Најглавнија разлика лежи у томе што природни метеорити имају брешоидну етруктуру, а вештачки не. Али то не може бити разлог, да се једна тела са свим одвоје од других, јер, е једне стране, у метеоритима има партија без бречијасте структуре, а с друге, та се структура појављује на неким вулканским стенама, које су постале на исти начин као и вештачки метеорити.
-
' урит је асидерит, састојећи се из аугита пи анортита ; Ховардит је криптосидерит, који се састоји из олшвина и анортита. У чланку Станшелава Меније о нашем метеориту који смо у прошлој свесци изложили помињу се ержелебенит п монтрежит: обоје су асоцијације аугита оливина п никелског гвожђа. (олптосидерт); први је ситнозрни п сав кристалисан а други олитичан, трошан п бречнаст.
ти