Rad : list za nauku i književnost
Сва ТЕ - "књижевност ; 359
су уписана са свим наопачке. Натпис: „Левач, ухватио је само половину правога Левча, али у исто доба и цео белимти срез, чак иза Јагодине. Место: Гледић, стоји Глецич. Место: Темнић, стоји Тремник. Место: Закута, стоји Закутак. Место: Стопања, Стопањ. НЕ Негришори, Негришору, итд. 5
Из овога што смо довде навели, прегледавши само један део карте, читалац може већ и сам казати, да ли она одговара и оним најскромнијим захтевима, које се траже од јелне такве карте, и које смо мало час иставили. Ми кажемо, да човек у њој не може познати оне пределе, за које зна из сопственог виђења; да још мање може добити истиниту преставу о оним пределима које не познаје, а на послетку и то још, да у овоме погледу много мање има погрешака, у карти Миленксвићевој, која је рађена пре 30 год. На ову карту нико се не сме ослонити, при ма каквом раду своме, јер смо видели, како многи предмети нису уписани, а по вредности својој имали су на то права; видели смо, како су: многим предметима дата нека чудновата имена, којих у ствари нема, и на послетку, како је већини предмета дат врло нетачан положај, правац и дужина. Кад свему овоме додамо и то, да је технична страна ове карте страшно рђава, онда читалац има потпуну слику њену. Да напоменем само то, како већина река на карти не иде долином, већ се пење све по странама планинским.
Што је се овака карта могла и смела појавити, кривица је до некога другог а не до књижаре Бреслауерове. Но она ипак издањем њеним, није ни у колико задужила српску публику, а јот је мање задужило своје претплатнике уредништво „Србадије“, које им је ову карту дало као премију. :
Кађр.
маме ма
Баука о гебметријским облицима, за употребљење у школи, на= писао М. Петровић иса. гимтаз. професор, славни учитељи Т. Д. Чутбрто са свим измењено и умножено издање. Са 59 слика. Шличево, 1882. Наклада књижаре браће Јовановића. На осмини. 65 страна.
Шрво издање ових облика, изашло је 1874. т. а већ смо дочекали и четврто издање. Могли би рећи, да је ова књига код нас јединствена у својој врсти. Она је први покушај писања геометрије за основне школе, Писана је методом „наочигледне наставе“, методом, која развија, као што сам писац вели у предговору. „Настава у геометрији треба да буде и практична“, — па је с тога писац и сте стране обрађивао своју науку о геометр. облицима. Она је спремана за српске основне школе у Аустро-Угарској. Но прошлих година препоручивана је и код нас раслисом министарским као помоћна књига при преда вању практичне геометрије, а неки су је наставници употребљавали и при предавању пе ом пр. цртања.
Колико је ова књ га, = или управо књижица — одговарала потреби наших средњих и кола, и колико је умесна била, препорука, МиИ# 2