Radno i socijalno pravo

В. Брајић: Актуелна питања радног права у условима тржишног привређивања 17

суседној области, постоји потреба регулисања ових односа у области рада, али и проблем тумачења прописа, из суседне области, за област рада. Значај ових питања најбоље се види кроз садржину текста и изражених ставова у предложеном реферату.

Из саопштења о правима по основу рада лица на издржавању казне затвора (РСП, 1-3/97, стр. 364-367) добијене су значајне информације о раду затвореника, што је подстицај да се позабавимо питањима права по основу тог рада.

Један од значајних реферата у овој области јесте реферат о клаузули конкуренције у Закону о предузећима (ЗОП) (РСП, 1-3/97, стр. 336-343). Разматра питања која су на први поглед у даљој вези с радним правом. Показује се да то није сасвим тако. Реферат пружа корисна сазнања, као што је оно које произилази из става да одредбу о клаузули тзв. конкуренције (из ЗОП-а) треба мењати јер се може доказивати да овако формулисана нарушава право једнакости и индивидуална права код запошљавања.

О неким ставовима из теме о перспективи радне снаге у земљама у транзицији било је речи на почетку овог текста.

ЗАКЉУЧНЕ НАПОМЕНЕ

Пракса од прописа очекује да они садрже одговоре на сва питања из праксе, односно да имају решења за уређивање односа и решавање спорова. То би начелно требало тако да буде и томе се тежи. Показује се да се, у нормативној и животној стварности, та очекивања различито остварују. Оно што је битно јесте да нема рецепата, али да се одговори на питања праксе налазе у прописима, само је питање којим путем до њих доћи.

Решења се знатним делом налазе у тумачењу прописа, али не у језичком значењу, како се често тумаче прописи код нас, већ у тражењу адекватног значења. То значи адекватно уставу, међународним актима, нашим прописима, правичности, специфичној суштини радних односа и потребама и могућностима живота. То би могло да важи и у случају правне празнине.

Одговори до којих се у пракси долази на основу прописа нису увек у складу с реалним животом, правдом и правичношћу. Понекад могу битин у нескладу са суштином прописа. Усклађивање с потребама живота тражи промену прописа. Тумачењима која се заснивају на правди и правичности може се постићи доста, али то је друга тема.

За адекватно решавање практичних проблема није довољан адекватан концепт прописа, неопходна је и његова адекватна материјализација у правилима и адекватно тумачење. Судови у томе могу имати посебно место.