Radno i socijalno pravo
,
54 В. Вучковић: Специфични поступак у радним споровима
У вези са питањем примене материјалног права је и став да општи акт није доказ о постојању права већ извор права, па се не може употребити као нови доказ у предлогу за понављање поступка).
НОВА РЕШЕЊА ИЗ ЗАКОНА О ИЗМЕНАМА И ДОПУНАМА ЗАКОНА О ПАРНИЧНОМ ПОСТУПКУ ("Службени лист СРЈ" број 12/98)
На дан 14. марта 1998. године ступио је на снагу Закон о изменама и допунама Закона о парничном поступку. Од одредаба које се тичу поступка у радним споровима, ваља подвући следеће:
У складу са терминологијом из закона о основама радних односа и Закона о радним односима из 1996. године, реч “радник замењена је речју "запослени".
Одредбом члана 69. Закона о изменама и допунама, у члану 326. став 2. ЗПП проширена је могућност обавезивања туженог на чинидбе које нису доспеле, и на случајеве ако се ради о накнади штете у виду ренте због изгубљене зараде или других прихода по основу рада.
Међу апсолутно битним повредама одредаба парничног поступка, сада се налази и нова тачка 4, према којој битна повреда увек постоји ако је одлучено о захтеву по тужби која је поднета после законом прописаног рока. Ово се може односити на све тужбе у радном спору за које је прописан рок подношења. Доследно томе, нови Закон о парничном поступку дозвољава другостепеном суду да одбаци тужбу ако је неблаговремено поднета, изменом члана 369. став 2. ЗПП, као и ревизијском суду, изменом члана 394. став 2. овог закона.
Сада је ревизијски пут отворен у свим споровима, па је у ставу 4. члана 382. ЗПП изостављен текст да је ревизија увек дозвољена у споровима из радних односа. Међутим, додат је нови члан 437а, према коме је ревизија дозвољена у споровима о заснивању, постојању и престанку радног односа, што чини још једну специфичну одредбу поступка у овим споровима, прописану у посебној Глави ХХУП Закона о парничном поступку.
9) Рев. 3636/94.