Radno i socijalno pravo
Проф. др ВЛАЈКО БРАЈИЋ Правни факултет у Београду
ПРИМЕРЕНОСТ ПРОПИСА У ОБЛАСТИ РАДНИХ ОДНОСА ТРЖИШНИМ УСЛОВИМА
Тржишни услови, код нас транзиција и специфични економски и други проблеми код нас, не креирају типичне услове тржишта рада. Економисти би могли да кажу прецизније како би се код нас могли дефинисати или описати тржишни услови рада. И са тим, и без тога, нама правницима остаје да из анализа садржина прописа, и њихове примене, утврдимо стање, проблеме и потребе у конкретним условима. То значи да се не можемо задовољити ставом да постоје тешкоће које отежавају решења, без обзира да ли се ради о недостацима у прописима или проблемима праксе.
Нису, дакле, довољне констатације и оцене и у том смислу реферати за саветовање чине корак напред. Потребно је да у размени мишљења теоретичари и практичари, у обалсти радног права, социјалног осигурања, и тзв. суседних дисциплина, формирају извесне стандарде, у погледу основних и спорних питања, која се постављају.
Као што је познато, и како је у почетним напоменама указано, за тржиште рада постоји више ограничавајућих фактора. Они се наравно рефлектују и на примену, па и креирање правила, у области рада и социјалног осигурања. И ако се може ставити доста примедби, и може бити проблема, у погледу тумачења одредби о уговору о раду, основна ствар је неспорна, да су радни односи, уговорни односи, за разлику од концепције радних односа у удруженом раду, у претходном периоду.
Код тумачења прописа и њихове примене мора се имати у виду специфичност односа закона, колективних уговора и уговора о раду, у радном праву. Посебно је значајно имати у виду да су нормативно и стварно могући бројни колективни уговори. Њихови међусобни односи, односи према закону, и посебно однос уговора о раду према овима, такође чине специфичност која се не може разумети на основу аналогије из других области, већ познавањем, и уважавањем, основа и начела радних односа и прописа из области радних односа.