Radno i socijalno pravo

Проф.др Д. Стојановић: Разграничење уговора о раду од других сличних уговора 43

није на њих упућен, који запошљава сопствене раднике, користи сопствена помоћна средства и сам сноси ризик своје делатности.

Економски и социјални елемент уговора о раду је по Зауацег-џ тако јак, да он даје печат личности уговорног партнера: предузетник који изводи типичне радне делатности, задржава претпоставку предузетника за себе, док радник управо и код акордне или паушалне накнаде остаје радник и кад сам обликује радно време. “Врло мало чини степен физичке независности коју такав радник задржава. Његова економска зависност је довољна, да из ње потчињени управо чине, да користи њиховог рада и ризик овог рада преузму.“

6. Разграничење радног односа од сличних правних односа по критеријуму “subordination juridique”

а. Радни однос и закуп

Разграничење радног односа и закупа побуђује у француском праву утолико интереса, пошто Цолецивил оба уговорна типа обухвата под општим појмом “Тоџаве“. Према чл. 1709 Цоде цивиља је уговор о закупу дефинисан "ако се неко обавеже да препусти другоме једну ствар за одређено време и одређену накнаду“. Појам ствари обухвата не само телесне предмете, већ може важити и за радну снагу. Јасно разликовање састоји се у томе, што уговор о раду никако није само препуштање материјалних добара као главни предмет, већ се састоји у обавези на чињење уместо препуштање ствари.

Примена различитих законских правила отежава разграничење тамо, где из закупа и радног односа настају мешовити правни односи. Овде постоји опасност да се странке час позивају на радно право, час на право закупа да би користили најповољнија решења. Уколико се у конкретном случају може узети да постоје један поред другога два уговора, француско право сматра главну обавезу странака и види у атипичним обавезама додатни део дуговане типичне главне чинидбе.

Проблем се поставља у француској судској пракси код хаус мајстора (настојника) и такси шофера. Хаус мајстор је задужен са контролом и одржавањем зграде која се издаје у закуп, и у том циљу он поседује у згради један стан за становање. Таксиста вози такси који припада једном такси предузећу и плаћа предузећу паушал или део остварених прихода. Овде се поставља питање да ли се хаусмајстор налази у радном односу или добија искључиво натуралну накнаду у облику стана, грејања и електричне енергије или постоји закупни однос стана са натуралном закупнином7 Да ли таксиста добија такси као средство рада у оквиру радноправног односа или је он узео такси у закуп од предузећа.