Radno i socijalno pravo
28 РАДНО И СОЦИЈАЛНО ПРАВО
ступачне преко модерних дигиталних комуникационих мрежа, већом применом видеотелефоније, интернета, преноса усмених проука и факсова, експерти са финансијског тржишта у скорој будућности практично неће морати излазити из својих кућа.
Социолог са лондонског Економског факултета Катерин Хаким предвиђа у будућности растући тренд рада код куће за све професије. Тек ће се видети колике су те могућности пошто интернет отвара шансе о којима се није ни мислило пре 10 година. Аналитичари сматрају да ће са смањењем расположиве радне снаге, због старења становништва, послодавци бити под притиском да понуде флексибилније радне аранжмане да би сачували свој најбољи кадар !5. Наравно, не могу се све врсте посла, због своје природе и неких других околности, обављати код кућа радника, нити ће сви желети да раде у својим домовима. Међутим, ако се сваких неколико деценија само по десет одсто одлучи за такав рад економске, социјалне, психолошке и друге последице биће изванредне. Нарочито ће се уштедети на енергији и времену за друга и заморна путовања од места становања до радног места.
4, ЗАКЉУЧНЕ КОНСТАТАЦИЈЕ
1. У приступу проблематици указано је на терминолошко-категоријалну дистинкцију између радноправних института: "интерни радник", "спољни радник" и "радник код куће" у погледу разлика и идентичности, кратко указано на историјат, предности и недостатке рада код куће радника и на дилеме у вези с тим, као и на њихово превазилажење. Још је потребно указати на потпуну неоснованост изједначавања појмова "рада код куће радника" и "кућна или домаћа радиност", а чега код нас има и у литератури и у регулативи. Први појам је напред прецизиран, а што се другог тиче само толико да се домаћом или кућном радиношћу неко може бавити као споредним зенимањем, најчешће сезонски, али у своје име, за свој рачун и на свој ризик било да непосредно или посредно комерцијализује разултате свога рада. Слично важи и за појам "рад на сиц" изведен из немачке речи "52" део столице "седиште" или у преносном смислу рад који се обавља седећи, односно не напуштајући кућу. Неоснованост коришћења поменутог појма произлази и из чињенице да га ни Немци не користе већ "рад код куће" називају "Неппатђе! ""'.
2. Пошто се бројне конвеницје и препоруке МОР-а, које установљавају норме опште примене у погледу услова рада, примењују и на раднике код куће најновији презентирани, анализирани и афирмисани радноправни стандарди су, као Јех зрестјанз за рад и раднике код куће, сведени на пожељно
16. У изложеном смислу види извештај агенције Бета из Лондона под насловом "Неће се ићи на посао", који наговештава нове обичаје за нови миленијум, "Политика", Београд, 9. новембар 1999., стр. 8.
17. О поменутом види више у нашој књизи: Рад код куће радника, оп. цит., стр. 2561.