Radno i socijalno pravo

Б. Шундерић: Рад привашног предузешника као облик самозапошљавања.... 61

пословних услуга. У другу групу спадају делатности подучавања страних језика и давања часова из појединих предмета, обучавање за рад на рачунарима и обучавање за друга стручна знања и вештине. У трећу групу спадају послови из делатности физичке културе и делатности подучавања уметничким вештинама. Послове из области физичке културе може обављати и врхунски спортиста који је оспособљен за обављање послова у физичкој култури. Ове услове мора да испуњава оснивач радње и радници које запошљава. Оснивач радње, који је носилац патента, односно техничког унапређења, одређеног производа, испуњава услов школске спреме за обављање делатности личним радом у којој је остварен.

Посебна здравствена способност као услов захтева се како од оснивача радње тако и радника запослених у радњи. Ради се о здравственој способности која је утврђена прописима о заштити становништва од заразних болести. Услови који се односе на здравствену способност морају бити испуњени у радњи у којој се обављају следеће делатности: 1. производња и промет животних намирница, 2. угоститељска делатност, 3. пружање услуга смештаја и исхране туристима у домаћинству, 4. производња и промет средстава за негу и улепшавање лица и тела, 5. пружање услуга хигијенске неге, 6. обављање послова у области здравствене делатности, и 7. пружање услуга у области социјалне и дечије заштите.

Закон о приватним предузетницима, поред тога што садржи норме којима су утврђени услови за оснивање радње садржи и норме којима су прописане сметње за оснивање радње. Сметње су одређене чињенице или околности, које су утврђене законом, чије постојање производи негативна правна дејства према субјектима у погледу остваривања одређеног права. У овом случају постојање сметњи има за последицу да спречава физичко лице да оснује радњу и поред тога што испуњава услове за оснивање. Физичко лице не може основати радњу и самим тим обављати одређену делатност ако му је правоснажном судском одлуком изречена забрана обављања те делатности, односно ако му је правноснажним решењем о прекршају изречена заштитна мера забране обављања делатности. Оно не може обављати делатности све дотле док трају последице осуде односно мере. Лице које се налази у радном односу не може обављати делатност јавног превоза путника и ствари моторним возилом. Дакле, лице које се већ налази у радном односу не може обављати делатност јавног превоза, јер постојање радног односа по закону представља сметњу за обављање те делатности.

Садржину материјалних и субјективних услова рада чине захтеви који се односе на: 1. поседовање опреме, 2. потребне кадрове за обављање делатности и 3. обезбеђење одговарајућег простора за вршење делатности. Ако природа делатности, односно послова не захтева простор онда се овај услов неће постављати. Министар одређује делатности за чије вршење није потребан посебан простор.