Radno i socijalno pravo
62 РАДНО И СОЦИЈАЛНО ПРАВО
ЗА ОБЛИК ОРГАНИЗОВАЊА
Облик организовања вршења делатности предузетника јесте радња односно одговарајући облик пословања (радионица, канцеларија, биро, сервис, агенција, студио, пансион, апотека, ординација и слично). Предузетник је оснивач радње, односно другог облика пословања. Он може основати само једну радњу, док делатност може обављати и у више посебних простора на територији исте или више општина (чл. 3). Овде се ради о тзв. индивидуалном предузетнику. Но, законом је предвиђена и могућност оснивања ортачке радње. Наиме, у чл. 4 Закона о приватним предузетницима је прописано да физичка лица могу основати ортачку радњу (заједничку радњу). Заједничку радњу може основати највише десет оснивача. Ортачка радња оснива се уговором чије стране могу бити само физичка лица. Није од значаја да ли се та лица налазе или не налазе у сродству (крвном, грађанском или тазбинском), односно да ли су брачни другови. Уговор је, дакле, оснивачки акт заједничке радње. Овим уговором се уређују међусобни односи оснивача и он садржи нарочито: 1. имена оснивача, 2. уложена средства, 3. делатности које се обављају, 4. пословно седиште, 5. име лица овлашћеног за представљање и заступање и 6. међусобна права и одговорности.
Уговор о оснивању ортачке радње јесте уговор којим се два, а највише десет лица (ортаци, другови) међусобно обавезују да ће заједнички искоришћавати своја имовинска добра у циљу стицања добити и њене поделе. Овим уговором се ствара заједница ортака која се назива ортаклук. Ортаком се сматра оно физичко лице које је унело неку имовинску вредност у друштво и које учествује у подели заједничке користи. Улог у ортаклук може бити све оно што има имовинску вредност. Закон о приватним предузетницима не садржи одредбе о томе шта све може бити предмет ортачког улога. За решавање овог питања могу се применити одредбе Закона о предузећима које се односе на ортачко друштво. Према чл. 110 овог закона члан ортачког друштва може у друштво да уложи: новац, ствари, права, рад или услуге. Сваки неновчани улог мора бити процењен и његова вредност изражена у новцу. Рад као ортачки удео може бити физички рад или стручни рад. Подразумева се да и рад као ортачки удео мора имати имовинску вредност. Удели ортака не морају припадати истој врсти вредности (нпр. улог једног ортака може припадати једној вредности – нпр. новац а другој врсти вредности – нпр. рад). Ортачки удели не морају ни по својој вредности бит једнаки.
Поставља се питање да ли удели улазе у имовину ортачке радње или се дају само на коришћење уз задржавање права својине од стране ортака. Закон о приватним предузетницима не садржи о томе одредбе, а и Закон о предузећима не садржи о томе одредбе кад су у питању ортачка друштва. У грађанском праву је прихваћено становиште да ортаци на својим уделима