Radno i socijalno pravo
П. Спасић: Престанак радног односа вишку запослених и права из осигурања 155 за случај незапослености |
Инвалиди рада
Запослени-инвалид рада може бити проглашен вишком запослених (за разлику од синдикалног повереника), али се, без његове сагласности, према њему не може применити ни једно од права која припадају запосленима за чијим је радом престала потреба.3б Тиме инвалиди рада уживају апсолутну заштиту од престанка радног односа. Тако и Министарство за рад, борачка и социјална питања Републике Србије, оцењује у свом Мишљењу бр. 11-00-311/98-02 од 14.12.1998. године. Према другом мишљењу, заштита није апсолутна (заштитна законска норма не представља забрану отпуштања), јер се може отклонити вољом запосленог - инвалида: “... према члану 26. став 4. наведеног закона, инвалид рада заштићен је од престанка радног односа, само ако уз његову сагласност оствари једно од права утврђених у том члану. Међутим, за исплату отпремнине из члана 34. Закона не тражи се сагласност инвалида за престанак радног односа. У овом случају, може се тумачити да инвалиду престаје радни однос без његове сагласности, исплатом отпремнине. Сматрамо да треба обезбедити апсолутну заштиту инвалида, а то значи да се мора тражити његова сагласност за исплату отпремнине. По престанку права на новчану накнаду у републичком Заводу за тржиште рада, инвалид рада не може да оствари право на новчану накнаду у републичком Фонду за пензијско и инвалидско осигурање, јер му је радни однос престао уз његову сагласност 3! Парадоксалност овог мишљења састоји се у томе. што се престанак радног односа инвалиду рада различито третира у две гране социјалног осигурања32 Према трећем мишљењу које је заступљено у стручној јавности, и нема забране отпуштања инвалида рада: "Према члану 29. став 5. Закона о радним односима, раднику-инвалиду за чијим је радом престала потреба не може престати радни однос, док не оствари право на пензију или једно од права из члана 24. тач. 1. до 4. тог закона, уз његову сагласност... Овом забраном није међутим, захваћена одредба члана 24. тачка 5. Закона о радним односима. То значи да се резидуална права из
Члан 21. став 1. тачка 5. ЗОПРО. члан 29. став 5. ЗРО из 1991. године, члан 43. став 2. Закона о
основама радних односа, члан 26. став 4. Закона о радним односима; види и Пресуду Врховног суда Србије, Рев. 2564/92 од 16.06.1992. и Пресуду, Рев. 2367/93 од 8.07.1993. године.
Љиљана Милосављевић, Вишкови запослених и својинска трансформација - излагања. питања и одговори на саветовању у Београду, 4. и 5. новембра 1999. године. "Експерт“. Београд. 1999. exp: 62:
Подробније о овоме, види код: Првослав Спасић, Накнада зараде инвалида рада за време незапослености, "Правни информатор“. бр. 6/98, стр. 37-40.