Radno i socijalno pravo
Тодор И. Подгорац
ДР ТОДОР И. ПОДГОРАЦ, РЕД. ПРОФЕСОР ПРАВНОГ ФАКУЛТЕТА У КРАГУЈЕВЦУ
ТРАНЗИЦИЈА - СЛОЖЕН ПРОЦЕС ПРОМЕНА У ПРИВРЕДИ, ПОЛИТИЦИ И НАЧИНУ РАЗМИШЉАЊА
Транзиција у постсоцијалистичким друштвима значи велики преокрет, у ствари, претварање (трансформацију) једног друштвеног стања у друго, конкретније, преокрет. у привреди, пре свега, у својинским односима и предузетништву (приватизација), преокрет у политичком режиму (прелазак на вишестраначки систем) и, коначно, преокрет у начину размишљања, схватања укупног друштвеног развоја.
Транзиција (лат. тапхгто - пролаз) представља пролазни - прелазни период у коме ишчезава стари облик друштвеног система и настаје нови, период паралелног постојања и једног и другог, са нестајањем једног и преовлађивањем другог (на пример, процес преласка на тржишну привреду).
Иако у најужој вези, речи транзиција, трансформација и приватизација имају и донекле различита значења. Трансформација (maT. trans - mpeKo, formatio стварање, образовање), у социолошком смислу значи претварање једног друштвеног стања у друго (у привреди - преображај својинске структуре).
Приватизација (лат. руши - личан, приватан, ртуате лишити, ослободити): насупрот приватизацији као злоупотреби јавне функције у циљу стицања личне (или групне) користи, ова реч првенствено значи претварање државне и друштвене својине у приватну, што је данас и њено основно значење.
Ако је социјализам био (у неким земљама и даље остао) прелазни период од капитализма ка комунизму, како смо учили и читали у многим књигама, шта представља транзиција која се у постсоцијалистичким земљама показује као нужно напуштање ранијег пута Рецимо, најпре, да је и раније, кад се веровало да су социјалистичке државе биле у зениту свог развоја, примећено да ће се диктатура пролетаријата угушити у папирнатом мору. Тако, заиста, и би: обећана држава, која је требало да одумре, претворила се у моћну партијску државу, са новом (бирократском) класом, дотад непознатом у људској историји. Као што је познато, о партијској држави и новој класи писао је Милован Ђилас лепим језиком и стилом, њему својственим, и тако аргументовано, у књизи Нова класа, која је низ година на бившим југословенским просторима била забрањена и због које је он и робијао.
Како нас економисти подучавају, транзицијом треба да се премости јаз између достигнутог веома ниског нивоа социјалистичке и достигнутог веома високог
17