Radno i socijalno pravo

Радно и социјално право

тржиште рада (члан 2. и 3. поменутог закона). Обвезници доприноса поред осталих су и правна и физичка лица која имају запослене. За раднике који су обављали привремене и повремене послове у складу са раније важећим одредбама члана 133. Закона > радним односима Републике Србије, постоји обавеза уплате дооприноса за здравствено осигурање, без обзира што запослени радници према поменутом уговору у смислу члана 133. Закона о радним односима нису користили здравствено осигурање у смислу прописа Закона о пензијском и | инвалидском осигурању и Закона о здравственом осигурању. Надлежни орган фонда за пензијско и инвалидско осигурање има право да донесе решење којим налаже уплату неуплаћених доприноса са каматом. Противу решења о уплати доприноса може се фонду уложити жалба у року од осам дана од дана пријема решења. Изјављена жалба не задржава извршење решења (члан 140. Закона о пензијском и инвалидском осигурању - "Службени гленик РС", бр. 52/96 и др.).

10. КАКВЕ СУ СВЕ ПОСЛЕДИЦЕ ПО РАДНИКА АКО У ДАТОМ ЗАКОНСКОМ РОКУ НЕ ОБАВЕСТИ ПОСЛОДАВЦА О ПРИВРЕМЕНОЈ СПРЕЧЕНОСТИ ЗА РАД - БОЛОВАЊУг2

ОДГОВОР: Према члану 80. Закона о раду, запослени је дужан да, најкасније у року од три дана од дана наступања привремене спречености за рад у смислу прописа о здравственом осигурању, о томе достави послодавду потврду лекара која садржи и ереме очекиване спречености за рад, у случају теже болести запосленог поменуђу исправу послодавцу достављају чланови уже породице или друга лица са којима запослени живи у домаћинству, а ако запослени живи сам потврду је дужав да достави у року од три дана од дана престанка разлога због којих није могао да достави потврду. Ако запослени злоупотреси боловање у било ком виду, послодавац може запосленом да откаже уговор о раду у смислу члана 101. став 1. тачка 7. Закона о раду.

1. ДА ЛИ ПОСТОЈИ УСТАВНИ ЗАКОНСКИ ОСНОВ ДА СТАМБЕНЕ КРЕДИТЕ И СТАНОВЕ (КАДРОВСКИ БЕЗ РАСПИСИВАЊА КОНКУРСА)7

ОДГОВОР: Нема уставних ни законских препрека за мегућност решавања стамбених потреба запослених код послодавца. Међутим, то питање треба да буде уређено посебним општим актом - правилником о решавању стамбених потреба запослених. Поменутим општим актом се утврђују услови и начин решавања стамбених потреба запослених у складу са законом којим се уређују питања у овој области, што значи Законом о становању ("Службени гласник РС", број 50/92, 76/92, 84/92, 33/93, 16/97, 46/98, 26/2001 и др.).

Правилником о решавању стамбених потреба одговарајуће организације могу се регулисати и питања решавања кадровских стамбених потреба, одвојено од решавања стамбених питања других запослених.

12. ДА ЛИ ЈЕ ОТКАЗ УГОВОРА ПО ОСНОВУ ПРАВОСНАЖНЕ СУДСКЕ ОДЛУКЕ ЗБОГ Г.ОВРЕДЕ РАДНЕ ОБАВЕЗЕ, ШТО ПРЕДСТАВЉА КРИВИЧНО

86