Radno i socijalno pravo

ПИТАЊА СА ЗЛАТИБОРА

ПРИПРЕМИО БОРИСАВ ЧОЛИЋ СУДИЈА ВРХОВНОГ СУДА СРБИЈЕ У ПЕНЗИЈИ

ОДГОВОРИ НА ПИТАЊА ИЗ ОБЛАСТИ РАДНИХ ОДНОСА СА САВЕТОВАЊА НА ЗЛАТИБОРУ, ОДРЖАНОГ 25. И 26. ОКТОБРА 2002. ГОДИНЕ

1. У СЛУЧАЈУ ДАВАЊА ОТКАЗА УГОВОРА О РАДУ ОД СТРАНЕ ПОСЛОДАВЦА ЗАПОСЛЕНОМ ПОТРЕБНО ЈЕ ПРИБАВЉАЊЕ МИШЉЕЊА СИНДИКАТА ЧИЈИ ЈЕ ЧЛАН ЗАПОСЛЕНИ. ШТА СЕ РАДИ У СЛУЧАЈУ КАД СИНДИКАТ НИЈЕ САГЛАСАН СА ДАВАЊЕМ ОТКАЗА УГОВОРА О РАДУ А ИСПУЊЕНИ СУ УСЛОВИ ЗА ДАВАЊЕ ТАКВОГ ОТКАЗА»

ОДГОВОР: Према одредби члана 101. став 1. тачка 1. до 7. Закона о раду, послодавац може запосленом да откаже уговор о раду ако за то постоји оправдани разлог који се односи на радну способност запосленог, његсво понашање и потребе послодавца и то у случајевима ближе наведеним у одредбама истог става тачка 1. до 7. Према одредби члана 104. став 3. поменутог Закона, послодавац је дужан да, пре отказа уговора о раду запосленом, затражи мешљење синдиката чији је члан запослени. Одредбом става 4. истог члана је предвиђено да је синдикат дужан да достави мишљење у року од пет дана од дана када је то мишљење затраж=но.

Предње одредбе члана 104. (став 3. и 4.), упућују само на обавезу послодавца да, пре отказа уговора о раду запосленом затражи мишљење сгндиката и обавезу синдиката да то мишљење достави у року од пет дана рачунајући од дана када је то мишљење затражено. Према томе, и у случају када према датом мишљењу синдиката у смислу поменутих прописа да се нису стекли услови за давање отказа уговора о раду залосленом, послодавац може отказати уговор о раду, јер тако дато мишљење нема обавезујуће обележје.

2. НЕПОШТОВАЊЕ РАДНЕ ДИСЦИПЛИНЕ ЈЕ РАЗЛОГ ИЗ ЧЛАНА 101. ЗАКОНА О РАДУ ЗА ОТКАЗ УГОВОРА О РАДУ ЗАПОСЛЕНОМ. ОВАЈ ОСНОВ СЕ МОЖЕ УПОТРЕБИТИ ТЕК ПОШТО СЕ ПРЕТХОДНО ЗАПОСЛЕНИ ПИСМЕНО УПОЗОРИ НА ЊЕГОВО ПОСТОЈАЊЕ. ДА ЛИ ОД ЗАПОСЛЕНОГ ТРЕБА УЗЕТИ ПИСМЕНУ ИЗЈАВУ ПОВОДОМ ДАТОГ УПОЗОРЕЊА ИЛИ ЈЕ ДОВОЉНО САМО ПИСМЕНО УПОЗОРЕЊЕ ОД СТРАНЕ ПОСЛОДАВЦА2

91