Radno i socijalno pravo
Непостојање социјалног дијалога између синдиката, послодаваца и влада Србије и Црне Горе у овом тешком економском и социјалном стању представља фактор који реално угрожава индустријски мир. Тиме је створена реална и озбиљна опасност за иначе недовољно изграђене индустријске односе у обе чланице Државне заједнице Србије и Црне Горе.“
Да би се ова опасност избегла неопходно је радити на стварању индустријског мира.
Дугорочни интерес социјалних партнера у Србији и Црној Гори, дакле, је сварање, стабилизација и очување индустријског (радног, социјалног) мира.
Стварање индустријског (социјалног) мира је дуготрајан и деликатан процес који је условљен већим бројем координираних и континуираних _ активности _ социјалних _ партнера. Wimax, најзначајније претпоставке за стварање истог су социјални дијалог и закључивање социјалних споразума и колективних уговора.
Забрињавајуће је што у Србији и Црној Гори тренутно нема ни социјалног дијалога, ни социјалних споразума.
За разлику од стања у Државној заједници Србије и Црне
Горе, Република Словенија је пример добро правно уређене државе у којој постоје озбиљан социјални дијалог, квалитетан социјални споразум и колективни уговори различитих нивоа. У овој бившој републции СФРЈ за десетак година су остварени изузетни резултати у економској и социјалној области и постигнут висок ниво индустријског (социјалног) мира. Сви релевантни субјекти (синдикати, послодавци, политичке странке и државни органи) су усмерени ка стварању богатог друштва које ће имати карактеристике друштва веће социјалне правде. Словенци су уверени да ће остварење тог циља започети формалним прикључењем Републике Словеније Европској Унији 1.1.2004.год.
Посебно је значајно нагласити да је Република Словенија усагласила своје радно и социјално законодавство ca законодавством Европске Уније. Без сумње је, да је у овој области од посебног значаја за стварање и функционисање социјалног (индустријског) мира у Републици Словенији Социјални споразум за раздобље 2003.-2005.год. (у даљем тексту: Споразум), који је потписан у Љубљани 22.04.2003.год. а објављен у "Сл. листу
> Посебно забрињава стање у Србији где су синдикални и раднички протести масовни и учестали, а по облицима атипични (штрајкови глађу, блокаде путева и
др.) 102