Radno i socijalno pravo

2008 Сзнлиње те полен» у пабнаол », 2UUS стање и промене Ру рвонол

У формалном смислу, стечај је судски поступак у коме се врши колективно намирење свих поверилаца из имовине инсолвентног дужника. Поступак спроводи суд, у складу са законом, ради утврђивања потраживања према инсолвентном дужнику, уновчења његове имовине и процентуалног намирења поверилаца у односу на потраживања свакога од њих. Окончањем стечајног поступка престаје да постоји и стечајни дужник.

Стечајем се реализују два циља: први, да се истовремено и сразмерно намире повериоци, и други, да се из привредног и правног промета елиминише дужничко предузеће које није у стању да своју привредну делатност обавља на легалан и друштвено прихватљив начин“.

Када се сублимира све напред изложено, можемо рећи да је стечај посебна врста судског поступка који се спроводи над инсолвентним дужником ради заштите поверилачких и друштвених интереса, уновчавањем укупне имовине која му у тренутку отварања стечаја припада, ради истовременог и сразмерног намирења поверилаца, чиме дужник престаје да постоји као субјект у праву.

2. СТЕЧАЈ И РАДНИ ОДНОСИ

Законом о принудном поравнању, стечају и ликвидацији је прописано да даном отварања стечајног поступка престају радни односи запослених код дужника. Ово је императивна законска одредба која се односи на све запослене код дужника, без обзира на стручну спрему, радно место, или функцију. Утврђена је дужност стечајног управника да о престанку радног односа запослених код дужника обавести Националну службу за запошљавање. Ова мера је предвиђена да би надлежни органи поменуте службе предузели потребне радње за заштиту права радника за време привремене незапослености.

| |

У члану 98. Закона о раду прописано је да запосленом престаје радни однос независно од његове воље и воље послодавца услед стечаја, ликвидације, односно у свим другим случајевима престанка рада послодавца у складу са законом.

7 Видети више: М. Васиљевић, Пословно право, Београд, 1997, стр. 325. 54