Radno i socijalno pravo
Златибор 2005 Тенценције у развоју радног и социјалног права
Надаље, државе уговорнице су дужне да избеглицама које законито бораве на њиховој територији обезбеде што је могуће повољнији третман који, у сваком случају, не сме бити неповољнији од оног предвиђеног Конвенцијом о статусу избеглица (1951) и другим међународним инструментима који се примењују на ту категорију лица.
Коначно, на основу одредаба Протокола 1 и Ревидиране европске социјалне повеље, у поље примене Европске социјалне повеље, 21 односно Ревидиране повеље "уведена" су и лица без држављанства.
ТУ. ЗАГАРАНТОВАНА ПРАВА
У Европској социјалној повељи садржане су гарантије 19 права, док је Ревидираном повељом обухваћено 31 право.
Повељама загарантована права могу се класификовати на основу више различитих критеријума. Ако за критеријум класификације узмемо, примера ради, предмет регулисања, зајемчена права могу бити разврстана на права која се односе на становање, здравље, образовање, запошљавање, социјалну заштиту и забрану дискриминације или, општије посматрано, на права која се тичу услова рада и права која се тичу социјалне кохезије.“
Највећи број права загарантованих Европском социјалном повељом, односно Ревидираном повељом, за титулара има раднике. Број права загарантованих у корист других друштвених категорија, попут деце и омладине, старијих лица, инвалида и сиромашних лица, сразмерно је мањи. Повељама је, примера ради, загарантовано право лица са инвалидитетом на независност, социјалну интеграцију и учешће у животу заједнице; право деце и омладине на социјалну, правну и економску заштиту; право старијих лица на социјалну заштиту.
Иако се економска и социјална права, најчешће, регулишу заједно са културним правима (као права "друге генерације"), Европском
Став 2. Додатка уз Европску социјалну повељу, односно став 2. Додатка уз Ревидирану европску социјалну повељу.
И Став 3. Додатка уз Ревидирану европску социјалну повељу.
* Council of Europe, European Social Charter - Short guide, Council of Europe Publishing, 5тазђоцго, 2000, стр. 16. Уп. са Бранко Лубарда, Европско радна право, ЦИД, Подгорица, 2004, стр. 45.
557