Radno i socijalno pravo

Златибор 2005 Тенценције у развоју радног и социјалног права

Нове чланице Савета слободне су да изаберу да ли ће ратификовати Европску социјалну повељу из 1961. године или Ревидирану повељу из 1996. године. Прихватање Ревидиране повеље показује се као целисходније како због опсежнијег корпуса заштићених права, тако и због развијенијег надзорног механизма. Ово решење се чини оправданим и с обзиром на пројектовану постепену замену Европске социјалне повеље и пратећих протокола Ревидираном европском социјалном повељом, 7“

Многе државе које су у последњих неколико година постале чланице Савета Европе одлучиле су се за прихватање Ревидиране европске социјалне повеље. Њихова искуства говоре да је, приликом прихватања Повеље, најбоље обавезати се са што мањим бројем одредаба, уз касније ширење уговорних обавеза. Наравно, таква решења су целисходна само ако одговарају стању економских и социјалних права у односној држави и њеном законодавству у опредељеном правном подручју“

Поучена таквим искуствима, Државна заједница Србија и Црна Гора налази се пред задатком ратификовања Ревидиране европске сопијалне повеље. Потписивање и очекивана ратификација Ревидиране повеље од великог су значаја за правни, економски и социјални положај грађана државне заједнице, будући да су Повељом загарантована најважнија економска и социјална права — права без чијег остваривања нема суштинске демократизације друштва, као ни његовог социјалног напретка.

У ближој прошлости, економска и социјална права у нашој земљи била су чак и драматично кршена, а ниво њиховог остваривања низак. Сиромаштво великог дела становништва, висока стопа незапослености и неефикасност и хронична финансијска испрпљеност домаћег система социјалне сигурности захтевају даље законске реформе у области радног и социјалног права.

Као један од нужних праваца започетих реформи појављује се усаглашавање домаћег законодавства и праксе са стандардима Савета Европе. У том смислу, ратификација Ревидиране европске социјалне повеље претпоставља усаглашавање домаћег законодавства и

пре ратификује, а да без одлагања примењује у њој садржане принципе. Hap, према Борис Кривокапић, ор. ст, стр. 103. 8 Yu. ca Council of Europe, European Social Charter - short guide, Council of Europe Publishing, Strasbourg, 2000, crp. 82. 99. 0 овоме видети исцрпно код Борис Кривокапић, ор. си, стр. 103-105. 570