Radno i socijalno pravo

Златибор 2005 Тенценције у развоју радног и социјалног права

Нова радна верзија Закона о здравственој заштити не регулише питање надокнаде пацијентима у случајевима где постоји узрочна веза између некоректне дијагнозе и лечења и штетних последица по здравље пацијената. Осигурање по полиси од одговорности из делатности се не помиње. Само један члан радне верзије Закона, помиње право пацијената на надокнаду штете и то да се она остварује по општим правилима о одговорности због штете.

Европски стандарди по којима пацијент има право на надокнаду у свим случајевима где постоји узрочна веза између некоректне дијагнозе и лечења и штетних последица по здравље пацијената, као и право пацијента на надокнаду и у случајевима где је лечење било медицински индиковано и пацијент дао пристанак на лечење, али су штетне последице превазишле очекивања, се не помињу.

Од новог Закона о здравственој заштити се очекује много, али према верзијама радног материјала Закона може се наслутити да Закон неће испунити очекивања а да Европски стандарди у законској регулативи неће бити постигнути.

У области заштите права пацијената потребна је јасна и недвосмислена законска регулатива по Европским стандардима, која ће предвидети реалне основе које ће гарантовати остваривање тих права.

ЗАКЉУЧАК • Права и обавезе пацијената при остваривању права на здравствену заштиту као и обавезе здравствених радника при пружању услуга здравствене заштите, код нас су регулисани одредбама Закона 0 здравственој заштити и Закона о здравственом осигурању, као и подзаконским актима из ових области. Европски стандарди у погледу наведених права и обавеза су делимично постигнути У законској регулативи, али ниједна одредба ове регулативе не даје реалне основе које би гарантовало остваривање тих делимично утврђених

права у свакодневном животу и пракси.

• Увођење институције Заштитника пацијентових права у здравству Србије било је потребно и оправдано. Пацијенте који су најчешће правни и медицински лаици, било је потребно упознати са њиховим правима и помоћи им да та права и остваре. Институција је уведена по узору на земље Европске Уније у којима веома успешно функци-

580