Radno i socijalno pravo
Златибор 2005 Тенценције у развоју радног и социјалног права
рање и координацију имплементације међународних споразума, укључујући уговорне односе са Европском унијом..., након консултација са надлежним министрима држава чланица" (чл. 43). Поред тога, Уставна повеља предвиђа да "министар за људска и мањинска права прати остваривање људским и мањинских права и с надлежним органима држава чланица координира рад на спровођењу и поштовању међународних конвенција о заштити људских и мањинских права" (чл. 45), што, свакако, укључује коородинацију у спровођењу и поштовању прихваћених одредби (по извршеној ратификацији) Ревидиране европске социјалне повеље.
Од непосредног значаја за област социјалних права јесте одредба Повеље о људским и мањинским правима и грађанским слободама која прокламује да се "људска и мањинска права зајамчена овом повељом непосредно уређују, обезбеђују и штите уставима, законима и политиком држава чланица" (чл. 2, ст. 3). Уз то, ова Повеља забрањује "сваку непосредну или посредну дискриминацију, по било ком основу, па и по основу расе, боје, пола, националне припадности, друштвеног порекла, рођења или сличног статуса, вероисповести, политичког или другог убеђења, имовног стања, културе, језика, староCTH или психичког или физичког инвалидитета" (чл. 3, ст. 3).
Тумачење одредби о људским и мањинским правима врши се ",.. у складу са важећим међународним јемствима људских и мањинских права и праксом међународних тела која надзиру њихово спровођење" (чл. 10. Повеље о људским правима).
Од непосредног значаја за социјална права јесте и одредба Повеље која се односи на забрану ропства, положаја сличног ропству и принудног рада: "Принудни рад је забрањен. Сексуално или економско искоришћавање лица које је у неповољном положају такође се сматра принудним радом" (чл. 13, ст. 2). Међутим, "принудним радом се не сматрају рад или служба који се у складу са законом захтевају од правоснажно осуђених лица, лица која врше војну службу или у случају ванредних ситуација које угрожавају опстанак заједнице" (чл. 13, ст. 3).
Повеља о људским и мањинским правима и грађанским слободама зајемчује и право на рад: "Зајемчује се право на рад, у складу са законом. Државе чланице стварају услове у којима свако може да живи од свог рада." (чл. 40, ст. 1). При том, "свако има право на слобо-
64