Radno i socijalno pravo
Златибор 2006 Промене у радном и социјалном законодавству
Европске Уније којом ће бити регулисан поступак заштите права пацијената, овлашћења, надлежности и независност у раду Заштитника пацијентових права, као и санкције због непоштовања Закона, већу подршку Министарства здравља, укључивање медија са објективним информисањем, обуку запослених у здравству и унапређење истраживања из ове области.
- Неопходно је увести независне Заштитнике пацијентових права којима би место рада било у једној или више здравствених установа,с тим што би организационо припадали Министарству здравља где би и остваривли права, обавезе и одговорности из радног односа.
ЛИТЕРАТУРА
[1] Declaration on the promotion of patients' rights-Amsterdam March 1994
[2] Elder John, Who cares about the health victim?, Klaxon books, 2000.
[3] Јовановић Предраг, Нешков Драгослав, Здравствена заштита и здравствено осигурање, Дневник, Нови Сад, 1987.
[4] Јовановић Предраг, Радно прво, Службени гласник, Београд, 2003.
[5] Милков Драган, Омбудсман Европске уније, Зборник радова XXXVI, 1-3, Правни факултет, Нови Сад, 2003.
[6] Никић-Совиљ Љиљана, Заштита права пацијената у здравственом систему Србије и земљама Европе, Правни живот, Копаоничка школа природног права, Копаоник, 2005.
[7] Никић-Совиљ Љиљана, Заштитник пацијентових права у здравству Србије, потреба и оправданост увођења институције, Правни живот, Копаоничка школа природног права, Копаоник, 2003.
[8] Никић-Совиљ Љиљана, Заштита права пацијената у здравству Србије у периоду спровођења реформи здравственом систему Србије, Тенденције у развоју радног и социјалног права, Златибор 2005.
[9] Радишић Јаков, Професионална одговорност медицинских посленика, Београд, 1986
[10] Titusz Fabian, Patient Advocacy System in Hungary, Health Care and
Human Rights, Hungarian Civil Liberties Union, 2002. 484