Radno i socijalno pravo

Златибор 2006 Промене у радном и социјалном законодавству

приступ државној служби према његовој склоности, способности и стручности. У државну службу се запошљава само на почетне позиције, путем јавног конкурса на један од четири нивоа - највиши, виши, чиновнички и најнижи. Захтева се посебна школа и образовање за највиши ниво факултетска диплома и две године приправничког стажа, за виши ниво - виша школа која подразумева образовање у областима у којима ће се радити у државној служби као и приправнички стаж, чиновнички ниво - средња школа и приправнички стаж и најнижи ниво - рад у струци. За све нивое на почетку каријере обавезан је трогодишњи пробни рад.

У поступку одлучивања по јавном конкурсу, није законом предвиђен начин провере знања и способности кандидата већ је то дискреционо право руководиоца државног органа, али се у пракси користи и комисијско пропитивање, интервју, писани тест и сл. Запошљавање се по правилу врши, на неодређено време, једностраним актом посебне комисије. Коначна одлука се може преиспитивати путем административних судова.

Унапређење службеника се заснива на учинку, тако да је сваки каријерни ниво тростепен - почетни, степен унапређења и завршни степен. Напредовање ка вишем каријерном нивоу је могуће путем даљег образовања и кроз статутарни поступак.

Добровољна покретљивост је могућа како на његов захтев, тако и по одобрењу државног службеника, док је обавезна покретљивост везана искључиво у оквиру државног органа, а само привремено у други орган.

Државни службеници у СР Немачкој имају обавезу личног усавршавања, јер је оно основ унапређења. Међутим, организовано додатно усавршавање је могуће по оцени и одобрењу од стране претпостављеног. Оцењивање радног учинка врши се обично сваке три године. Службеници између 50 и 57 година, као и највиши и најнижи службеници су изузети од оцењивања.

Систем плата и награђивања је утврђен законом, а предвиђене су и посебне накнаде за Божић, одморе, као и за посебне радне услове, као и

зни Службени лист за законе ИС. 675, Савезни Службени лист за законе II 2030-2 ) 49