Radno i socijalno pravo
РАДНО И СОЦИЈАЛНО ПРАВО
Запослени може да се упути на плаћено одсуство најдуже 45 радних дана у календарској години, које може да траје непрекидно 45 радних дана или са прекидима у току календарске године.
Законом је утврђен најнижи износ накнаде зараде у висини 60% просечне зараде у предходна три месеца (у бруто износу), али не мање од минималне зараде. Општим актом или уговором о раду може да се утврди накнада зараде у већем износу, као што је, у конкретном случају, колективним уговором код послодавца, утврђена у висини 75% просечне зараде у предходна три месеца, коју је послодавац дужан да исплаћује запосленом инвалиду за време трајања наведеног прекида рада.
5. Какав је радноправни статус наставничког особља коме је смањен фонд часова и сада раде са непуним радним временом, или имају мањи фонд часова него у предходној години, мимо годишњег плана и програма рада;
Одговор:
Према одредбама члана 126. Закона о основама система образовања и васпитања (“" Службени гласник РС", бр.62/03..101/05), наставнику, васпитачу и стручном сараднику сваке школске године директор решењем утврђује статус у погледу рада са пуним или непуним радним временом, на основу програма образовања и васпитања, годишњег програма рада и поделе часова.
Наставник, васпитач или стручни сарадник који је распоређн за део програмске норме, има статус запосленог са непуним радним временом.
Из цитиране одредбе недвосмислено произилази да је директоир школе овлашћен да сваке школске године решењем утврђује статус наставника у погледу рада са пуним или непуним радним временом.
Закон о раду, у члану 39. прописује могућност заснивања радног односа са непуним радним временом, који може бити заснован на неодређено или одређено време.
Запослени који ради са непуним радним временом има сва права из радног односа сразмерно времену проведеном на раду, осим ако за поједина права законом, општим актом или уговором о раду није друкчије одређено (члан 40. Закона).
Сразмерно времену проведеном на раду, по правилу се остварују права која су условљена дужином радног времена (зарада, накнада зараде, одмор у току дневног рада и др.). Друга права се не утврђују у односу на радно време, као што је годишњи одмор, заштита жена, омладине, инвалида, породиљско одсуство, одсуство са рада ради неге детета, заштита на раду и др. Ова права остварују се у пуном обиму, независно од трајања радног времена. У пуном обиму се остварују и права из пензијског и инвалидског осигурања, сагласно члану 47. Закона о пензијском и инвалидском осигурању (“Службени гласник РС", бр. 34/03,
53