Radno i socijalno pravo, 01. 01. 2009., str. 115

Етелка Корпич-Хорват, Дарја Сенчур Печек, Заштита личности радника у радном законодавству Словеније, Радно и социјално право, стр. 83-110, ХШ (1/ 2009)

понашања, који се сматрају сексуалним узнемиравањем, узнемиравањем и малтретирањем (моббинг), одређени су већ у општим одредбама ЗДР-а – у члану ба. У наведеном члану је и одређено, да се сексуално и друго узнемиравање сматра дискриминацијом. Уређење заштите достојанства радника је зато тесно повезано и са уређењем забране дискриминације и повратних мера (члан 6. ЗДР-а).

Обавеза заштите радникове личности и приватности обавезује послодавца како у фази закључивања уговора о запослењу, у време трајања, тако и приликом престанка уговора о запослењу. ЗДР садржи посебне одредбе, пре свега у вези са заштитом личности и приватности кандидата у изборном поступку (у члановима 26. и 27.), а током трајања радног односа само у вези са заштитом података о трудноћи раднице (члан 188.). Питање допуштености осталих задирања у приватност радника (на пример, надзор коришћења комуникационих средстава од стране радника), које је у пракси све актуелније, тако је препуштено судској пракси.

Одговарајуће је пак уређена заштита радникових личних података, и то Законом о заштити личних података, који треба да се користи заједно са чланом 46. ЗДР-а. Битна су и мишљења Повереника за информације, који на необавезујући начин усмерава праксу заштите личних података.

Стандарде допустивог односно недопустивог поступања послодаваца у разматраним областима ће и у Републици Словенији битније обликовати судска пракса, која тек настаје.

109