Radno i socijalno pravo
Радоје Савићевић, (Не)очекивани ефекти реформе пензијског система, Радно и социјално право, стр. 91-102, ХУ (2/2011)
1. РЕФОРМА СИСТЕМА ПИО – ФАЗЕ
Изменама Савезног закона о пензијском и инвалидском осигурању које су ступиле на снагу 1. јануара 2002. године, предвиђено је следеће.
- промена начина усклађивања пензија
напуштањем зарада као јединог параметра за усклађивање и увођењем, поред зарада и трошкова живота као параметра за усклађивање пензија, тзв. «швајцарска формула» (пензија се од тада квартално усклађује од 1. јануара, 1. априла, 1. јула и 1. октобра текуће године, на основу статистичких података, са кретањем трошкова живота и просечне зараде запослених на територији Републике у претходном кварталу, уместо месечно са кретањем зараде);
Предложеним начином усклађивау/а пензија и новчаних накнада за телесно оштеће/е задржава се постојеће решеме у систему пензијског и инвалидског осигурама. Увођењем два параметра за усклађивауе пензија још од 1. јануара 2002. године (кретање трошкова живота и кретање зараде), задржава се опредељење да се обезбеђује, с једне стране, очување реалне вредности пензија, а с друге стране, да пензије прате и зараде, односно да стандард пензионера делом прати стандард запослених.
- једнократно повећање старосне границе
предвиђено је једнократно повећање старосне границе од три године, и то са 60 на 63 године живота за мушкарце, односно са 55 на 58 година живота за жене.
Овакво неуобичајено решење да се старосна граница једнократно подигне за 3 године без прелазног периода довела је многе потенцијалне пензионере у проблем, а нарочито када се има у виду да је то период почетка транзиције, првих масовних отпуштања и немогућности проналажења новог посла. Треба напоменути и да је овакав начин једнократног подизања старосне границе који је очигледно представља наш спецификум, на многобројним међународним конференцијама и семинарима истицан као негативан пример ;
- утврђивање једне најниже пензије, уместо дотадашњих 5 категорија најнижих пензија које су зависиле од дужине пензијског стажа, и др.
92