Radno i socijalno pravo
Проф. др Сенад Јашаревић, Заштита од дискриминације на раду, Радно и социјално право, стр. 59-85, ХЛ (1/2012)
1. Увод – штетност дискриминације
Многа истраживања су показала да су психо-социјални ризици (дискриминација, узнемиравање и сексуално узнемиравање, насиље, мобинг) међу најопаснијим штетним утицајима на раду, чије негативно дејство у последње време чак превазилази деловање физичких и хемијских ризика.“ Дискриминација представља једну од најзаступљенијих повреда људских права на радном месту. Према Међународној организацији рада (МОР), у питању је веома опасна и „витална“ појава, која се тешко разоткрива, а лако и брзо прилагођава новим околностима и различитим друштвеним условима.з
Штетни ефекти дискриминације на раду су вишеструки: економски, социјални, правни, здравствени. Испољавају се на: 1) општем плану, 2) нивоу предузећа, 3) према запосленом и његовој породици.
На нивоу друштва негативне последице радне дискриминације су: нарушавање једнакости становништва, као једног од темеља демократије; пад продуктивности и ефикасности у целој економији; дискриминација генерише сиромаштво, социјалну неједнакост и изолацију; дискриминаторно поступање подстиче друге штетне појаве Ha раду (мобинг, насиље, узнемиравање); услед негативних здравствених последица дискриминације настају високи трошкови лечења жртава.
Бројне су и штете које трпи предузеће, односно послодавац: дискриминација подрива међуљудске односе, продуктивност, ефикасност, мотивацију, изазива и подстиче сукобе у организацији, доприноси одсуствовањима са рада. Нису занемарљиви ни трошкови поводом судских поступака за заштиту од дискриминације.“
На страни запосленог негативни ефекти су: пад мотивације, продуктивности, концентрације, нарушавање идентитета, стрес, ментална и физичка обољења или сметње. Запажене су бројне психолошке реакције на дискриминацију: депресија, туга, песимизам,
2 (О томе видети више: П. Јовановић, Морални интегритет запослених и његов радноправни оквир, С. Јашаревић, Актуелни концепт здраве радне средине у међународним правним стандардима, оба рада су објављена у зборнику са саветовања: Социјална права и европске интеграције, Удружење за радно право и социјално осигурање Србије и Интермех, Београд, 2011.
3 Equality at work: Tackling the challenges, International Labour Conference, ILO, 2007, Geneva, crp. 15.
4 Примера ради компанија „Хоум Депо" је због тужбе радница којима је због пола било ускраћено напредовање морала да издвоји 104 милнона долара за одштету. “Женска освета" (пренето из “Политике"), Синдикални пулс, бр. 54, фебруар 2007.
60