Radno i socijalno pravo

Проф. др Сенад Јашаревић, Заштита од дискриминације на раду, Радно и социјално право, стр. 59-85, ХУЛ (1/2012)

карактеристике, политичка припадност или мишљење и др.), као и друга лична својства или околности.

У пракси се принцип једнакости првенствено обезбеђује заштитом од дискриминације, али се тиме не исцрпљује. Пуна равноправност у друштву шира је од формално-правне једнакости. Теоријски идеја равноправности/једнакости се изражава кроз различите концепте (социјална једнакост, пропорционална једнакост, материјална једнакост, субститутивна једнакост, свеобухватна једнакост, пуна друштвена равноправност, једнаки услови живота, једнаке шансе, једнаке могућности), који се у суштини своде на исту тежњу - да се обезбеде једнаке шансе за све појединце да уживају у добробитима и могућностима које пружају савремена цивилизација и друштво. То ипак не значи механичку и неселективну примену принципа једнакости. Његова примена не би требало да доведе до униформности, већ напротив да води ка плурализму, уважавању различитости и индивидуалном самодређењу.! Плуралистички приступ једнакости подразумева да се промовишу различитости – за појединце и друштвене групе.

Једно од поља у којима је дискриминација најзаступљенија су радни односи. У домену рада је вековима постојао неравноправан третман група и појединаца, а и данас је таква пракса распрострањена у многим земљама. Зато многи међународни документи о људским правима, а нарочито о социјално-економским правима, забрањују дискриминације на раду. ОУН су ту област уредиле Међународним пактом о економским, социјалним и културним правима, из 1966. године.3 Пакт забрањује дискриминацију у чл. 2, наглашавајући у чл. 3. једнакост мушкараца и жена, док се чл. 7 (ал. – и). гарантује једнако плаћање, нарочито између мушкараца и жена. Европска социјална повеља СЕ, из 1961 (ревидирана 1996 године),“ у чл. 21. утврђује «Право на једнаке шансе и једнаки третман у питањима запошљавања и занимања без дискриминације по основу пола». Повеља гарантује и једнак третман мигрантима (чл. 19., ст. 1. ал. 4. и 7. ), у чл. 26 утврђује «Право на достојанство на послу» (заштита од узнемиравања и сексуалног узнемиравања), а чл. 27 се предвиђа

11 Видети sume: P. Eruucxu, UM. Kpcruh, op. cit, str. 126; 9K. Moroumak, Забрана дискриминације, узнемиравања и сполног узнемиравања у радним односима, Радни односи у Републици Хрватској, Правни факултет, Загреб, 2007, стр. 50; Б. Шундерић, Право Међународне организације рада, Правни факултет, Београд, 2001, стр. 174.

12 _ Видети више: Р. Етински, И. Крстић, ор. си, стр. 158.

13 _ Ратификован у Сл. листу СФРЈ, бр. 7/1971.

14 _ Ревидирана Европска социјална повеља ратификована је код нас 2009 (Сл. гласник РС – Међународни уговори, бр. 42/2009).

63