Radno i socijalno pravo
Проф. др Сенад Јашаревић, Заштита од дискриминације на раду, Радно и социјално право, стр. 59-85, ХУЛ (1/2012)
По угледу на земље ЕУ и у Србији је последњих година донето више закона о забрани дискриминације, који регулишу и дискриминацију на раду: Закон о спречавању дискриминације особа са инвалидитетом (2006), Закон о забрани дискриминације (2009), Закон о равноправности полова (2009), Закон о спречавању злостављања на раду (2010), а Закон о раду (2005) садржи посебну главу о дискриминацији (у оквиру првог дела).
3. Појам дискриминације на раду
Дискриминација семоже дефинисати као неоправдан (необјективан и неумесан) и неправедан неједнак третман појединаца или група у друштву, што их доводи у неравноправан и неповољнији положај у односу на друге. Ипак, не представља сваки различит третман на основу личних особина дискриминацију. Уколико неко добије предност на основу тога што је способан, интелигентан, креативан, спретан, образован, није у питању дискриминација. Као што смо помињали, правилна примена принципа једнакости подразумева да се људи понекад и различито третирају, сходно различитостима.
Дискриминација се може вршити по основу различитих урођених и социјалних (стечених) обележја (основа), као што су: пол, раса, вера, националност, језик, етничко порекло, рођење, социјално порекло, статус, имовно стање, здравствено стање, инвалидитет, родни идентитет, сексуална оријентација, изглед, генетске карактеристике, политичка и друга убеђења, чланство у политичким, синдикалним и другим организацијама, брачни и породични статус и др. Док неки документи тачно набрајају дискриминационе основе (као нпр. Повеља из Нице, у чл, 21), чиме се у ствари ограничава дејство забране дискриминације на набројана обележја, други, попут Европске конвенције за заштиту људских права СЕ, садрже „отворену клаузулу“ захваљујући којој број дискриминационих основа није ограничен (чл. 14. ЕК гласи: " Уживање права и слобода предвиђених у овој Конвенцији обезбеђује се без
A. Baker, A Tale of Two Projects: Emerging Tension Between Public and Private Aspects of Employment Discrimination Law, The International Journal of Comparative Labour Law and Industrial Relations, Kluwer, Vol. 21, no 4, 2005, crp. 591, 601.
22 О решењима из ових закона већ смо говорили у неким објављеним радовима које касније помињемо у напоменама, те их овде нећемо поново анализирати. Горе поменути закони су објављени у: 1) Сл. гласник РС, бр. 33/2006; 2) Сл. гласник РС, бр. 22/2009; 3) Сл. гласник РС, бр. 104/2009; 4) Сл. гласник РС, бр. 36/2010, 5) Сл. гласник РС, бр. 24/2005, 61/2005, 54/2009.
66