Radno i socijalno pravo

Проф. др Сенад Јашаревић, Заштита од дискриминације на раду, Радно и социјално право, стр. 59-85, ХУТ (1/2012)

3) напредовање,“ 4) приступ стручном образовању и усавршавању, 5) отказивање, 6) удруживање запослених и послодаваца, 7) приступ бенефицијама из социјалног осигурања и социјалним повластицама на основу радног односа," 8) приступ правној и судској заштити поводом дискриминације.““

Дискриминација на раду, односно њени поједини видови, нису једнако распоређени порегионима. Сваки регионима своје специфичности и облике дискриминације који доминирају. Према МОР, највећи актуелни проблеми у вези са дискриминацијом у свету су: 1) једнак третман

накнаде у вези са послом, укључујући повластице за путовање на рад, додатке за рад у иностранству, поклони за божић, бонуси, професионалне пензије.

46 Ево и једног примера из судске праксе суседне Хрватске: Старосно доба тужитеља не сме бити препрека за запослење нити оправдање послодавцу зашто тужитељу није понуђено слободно радно место. Послодавца не може оправдати околност што је поједина радна места, па тако и радно место комерцијалисте, нако изван седишта туженика, наменио само радницима млађе животне доби. Ту дискриминацију забрањује чл. 2. ст. 1 Закона о раду те и чл. 1. Конвенције о дискриминацији у односу на запослење и занимање коју је Република Хрватска ратификовала. Зато је тужитељ као радно активан радник стар 51 годину имао право на одговарајуће запослење, а то је у конкретном случају било запослење на слободном радном месту комерцијалисте. Врховни суд, Еемг-459/07, од 25. 9 2007. Преузето и прилагођено нашем језхику из: И. Црнић, Закон о раду – примјена у пракси, Право 67, Загреб, 2010, стр. 15.

47 _ У предмету Еуеп Европски суд правде дефинисао је „социјалне повластице“ као повластице: „које се, без обзира на то јесу ли везане уз уговор о раду или нису, обично додељују домаћим радницима, посебно на основу њиховог објективног статуса радника или једноставно на основу њиховог пребивалишта на државној територији, а које се, ради веће мобилности у Заједници, сматра прикладним доделити и радницима држављанима осталих држава чланица“. ЕСП, Казнени поступак против Евен, предмет 207/78 [1979.] ECR 2019, 31. maja 1979. Преузето низ: Приручник о еуропском антидискриминацијском праву, ор. си, стр. 22.

48 _ Пример ради, према чл. 16. ст. 1 Закона о забрани дискриминације: „Забрањена је дискриминација у области рада, односно нарушавање једнаких могућности за заснивање радног односа или уживање под једнаким условима свих права у области рада, као што су право на рад, на слободан избор запослења, на напредовање у служби, на стручно усавршавање и професионалну рехабилитацију, на једнаку накнаду за рад једнаке вредности, на правичне и задовољавајуће услове рада, на одмор, на образовање и ступање у синдикат, као и на заштиту од незапослености." Видети и чл. 20. Закона о раду РС. Више о појединим конкретним аспектима дискриминације на раду може се видети нпр. у пет водича о примени европског антидискриминационог права који су доступни на страници Европске мреже тела за једнакост (Еашпе, под називом: Dynamic Interpretation: European Anti-Discrimination Law in Practice: <www.cquineteurope.org! equinetpublications.html./>. Bugera u: C. Janrapesnh, Заштита једнакости запослених у праву Европске уније, Зборник радова Правног факултета у Новом Саду, Нови Сад, 2010, бр. 3, стр. 257. и исто аутор: Равноправност полова у области радних односа у документима ЕУ, Правни живот, Београд, 6p. 11, 2011, tom II, erp. 777-787.

74