Radovi iz fiziološkog zavoda
28 ИВАН ЂАЈА
У тренутку кад је тица извађена из апарата ректална температура 39,5". За последњих 17 минута потрошња је до-
стигла свој врхунац.
Сутра дан извршен је оглед на истој температури са том очерупаном тицом, али је претходно била загњурена у ледену воду. За првих десетак минута потрошња кисеоника одржава се на сталној висини али нижој него у претходном огледу. После петнаестак минута, тица је савладана хладноћом и извађена је мртва из апарата. Можемо дакле узети да је у претходноме огледу развила своју моћ производње топлоте до највишег степена. Та највећа производња има ове вредности:
Пошрошња кисеоника:
на кгр.-час: 10,39 лит. | Ha m°-24 часа: 1164 лит. Промеш енергије: на кгр.-час: 50,9 кал. на 117-24 часа: 5703 кал. Метаболизмов количник: PE = 3,2 1775 Ако упоредимо те бројеве са оним на стр. 25 које смо нашли за чешљугу, нећемо смети закључити да постоји нека јасна разлика између енергетског промета те две тице разних величина. Требало би имати већи број огледа. Врхунски метаболизам у те две тице приближује се површинском закону, са нешто већом вредношћу у мање птице. Налазимо дакле исту чињеницу као у миша према пацову, али мање изражену. . Што се тиче основног промета, нема очевидног одступања од површинског закона. У миша и пацова и за основни промет мањи организам даје већу потрошњу од већег, али смо ви. дели да је то одступање од површинског закона мање него за врхунски промет. У томе погледу налазимо сличности иу изучених тица.
ОГЛЕДИ НА ПРЕПЕЛИЦИ
Одрасла препелица ухваћена пред Университегтом у тренутку када је пала, ударивши вероватно у жице спроводнице. Тежина 85 грама. Температура у ректуму 41" Чим је ухваћена стављена је у апарат ради одређивања основног промета. Тица је необично кротка и потпуно мирује у апарату.
о — ___ _Њ