Ratnik
168 НАУЧНИ И поучНИ ДЕО
у пољским радовима, у којима не треба се везати правилности и многобројни Форама, јер ово може рад да заплете и произведе одвратност код људи. Једина утврђења која су пехоти нужна да зна да изврши, па и под најтежим условима но целисходно и брзо јесу: стрељачки ровови, стрељачке јаме и може бити пољско утврђење или импровизирано и брзе батерије. Такође нужно је, да офидири и подофицири знају обелсжити (трасирати) ова утврђења, распоредити раденике, као и употребу најпростији препречних средстава а нарочито мрежу од жица, засеке, барикаде и т. д.“
Извесно је да у рату није ни мислити о предхолној спреми и подробном трасирању и обележавању профила, (пресека), већ што пре само поставити што више трупа да раде, користећи се само ашовом и пијуком, с чиме сви војници знају да раде, или их је лако научити, недангубећи око усавршавања утврђења, тако како ће се за најкраће време што бољи заклон добити.
Као што је дакле речено, решење овог питања лежи у делисходном избору профила (пресека), и у томе још се нису сложили који ће. Од неколико година, скоро свуда су почели да изучавају и опите праве о овом питању, зато је нужно пратити са пажњом сва испитивања, која су учињена на овом путу, јер то питање интересира све родове оружја.
Не може се порећи, да брзо утврђивање (Ја Тог саПоп гаре) подложно је врло општим правилима, која од много којечега зависе, тако да је немогуће ништа скоро одређеног дати. Но нама се чини да неки профили, битни делови утррђења, могли би и требали би да су стално одређени, те да се један или други употреби према приликама. У осталом, са једним извесним бројем ових образаца, са којима било би лако упознати се, могли би се