Ratnik
ИЗВЕШЋА И РЕФЕРАТИ 215
1. Да се зарада једног занатли јеког војника који је најмање три године изучавао занат, може рачунати месечно на 40 динара, или 480 динара годишње.
9, Да пошто један прост војник наш кошта, од прилике годишње до 400 динара, то би се могли војници ове занатлијске чете издржавати са свим из буџета арти. леријске управе, али само они који раде, а не и њихов кадар који неради, и који би требало плаћати из општег буџета, војног.
3. Пошто ће бити већи број младића, који се занату одају, да су до уписа у војску провели на занатим; 4—5 година, то ; комисија држи, да ћеи време од 18 до 21 месец, бити довољно, те да се они спреме у поглавито стручним војничким радњама, на које се одредили буду, и да према томе могу од користи бити.
Оне пак, за које се види, да су слаби у занату, требало би одма преводити у војску. 5
4. Број војника занатлијске чете могао би се увећати највише на 48 радника, или са кадром на 55 војника свега.
Ово поглавито из узрока, што никад није поуздана величина рада при радионицама. артилеријске управе, већ со иста често тако разликује, да се број радника у пола смањује; или увећава у врло кратком времену.
17. Јула: 1879. год. Београд. Председник, пуковник, В. Стевановић с. р. ЧЛАНОВИ: И. К. Чолак - Антић с. р, пуковник, М. Катанић потпуковних, П. Шафарик мајор.
Решење;
Да се ова два комисијска извешћа, штампају у Ратнику за месец Август, а занатлијска чета, на изложеним основима од стране комитета пи комисије, да се образује у почетку идуће