Ratnik

ВОЈНА УСТАНОВА БУГАРСКЕ КНЕЖЕВИНЕ — 1021

Прва два војена суда суде по суштини, а главни војни суд као касирајућа власт, пази само на правилно и једнообравно примењавање закона.

Круг и надлежност војних судова.

76. Батаљонски судови постоје при штабу сваког батаљона и њему су подложна сва судска дела у округу дотичног бата-. љона, како њему подчињених чета, тако и јединица других ролова А које своје судове немају. -

_ Батаљонски судови расправљају и пресуђују дела, која се тичу само нижих чинова и простих војника, и то за преступе, који недоносе казну строжију од затвора нити новчану накнаду већу од 500 динара.

78. Батаљони суд саставља батаљони командир и то, из: једног четног командира као председника на годину дана, и два субалтерн-официра на шест месеци, који се међутим по реду свака, три месеца са новим судијама смењују. Затим још један од АН ђих официра, одређују се као деловођа (аудитор) при батаљоном суду.

79. Војни судови војних крајева надлежни су да расправљају и суде дела у кругу своје територије :

1. учињена од официра и војних чиновника,

2, учињена од нижих чинова и простих војника, кад пре– лазе строгост затвора или вредност 500 динара.

3. кад командант батаљона изјави незадовољство на извесно решење свот подручног батаљоног суда.

80. Командант војног краја сам саставља војни суд за своју територију из: једног батаљоног команданта као председника и два четна командира као члана“, а за исто време, као што се образују батаљ. судови. (Осим тога одређује се један официр као судски деловођа.

81. Но у случају ако би се-имао да суди батаљони командант или командант војног краја или њима равног положаја лице, то се онда суд саставља по одобрењу Књажевом, из једног од чланова главног војног суда као председника и два виша ОФИ– цира као судска члана.

89 Главни војни суд постоји у месту централне управе и он дејствује: |