Ratnik

НЕКРОЛОЗИ 379

брзо и тачно извршење мобилизације и концентрације наше војске за све фронтове.

У кратко речено: Путник је као Начелник Главнога Ђенералштаба положио солидне и чврсте основе за правилно и брзо напредовање и јачање наше војске у свима правцима њене потребне активности и спреме за рат, тако, да су нам непријатељи почели завидети и сматрати нас као један важан чинилац, с којим треба озбиљно рачунати. У ваљаној припреми земље и војске за рат полажу се основи за њен успех у рату, и Путник је ово за нашу војску потлуно извршио, као што су то ускоро и догађаји посведочили у рату 1912. г. с Турцима.

6.) Као Министар Војни. — И као Министар Војни Лутнек је радио и урадио много, нарочито у погледу снабдевања наше војске материјалном опремом у опште, а поглавито наоружањем наше војске потпуно савременом артиљеријом.

Путник је неколико пута бивао Министар Војни, мада га је било и врло тешко одвајати од дужности Начелника Главног Ђенералштаба. Али и ово је потреба изискивала, јер је Путник био човек великога искуства, високих војничких и организаторских способности, а поред свега овога и као човек поштен и карактеран уживао је у војсци велику популарност. У свима многобројним лиферацијама за нашу војску за време министровања Путникоза, његово је име остало светло, ничим не помрачено.

И Војвода Путник у рату

Чим је 17. септембра 1912. год. оглашена мобилизација наше војске за рат противу Турске, Путник је морао бити смењен са положаја Министра Војног, и примио је дужност Начелника Штаба Врховне Команде. .

У рату 1912. год. противу Турске Путник је успешно руковао операцијама целокупне наше војске, и резултат овога је био: победа онога дела Турске војске који је, под главном командом Зеки паше, био одређен за операције противу нас у Старој Србији и Маћедонији. У времену од 6. октобра до 6. новембра 1912. год. срушена је била сва турска снага, одређена за операције противу Србије.

Врховни Командант за овако једно дело, а у знак свога признања, наградио је ђенерала Путника производством у чин војводе. Тако је Путник указом од 21. октобра 1912. год. постао први српски војвода. Херојска српска војска добила је у овоме рату леп глас и код пријатеља и код непријатеља својом вештином, брзином, храброшћу и издржљивошћу у извођењу операција.