Ratnik

НОВОСТИМИБЕЛЕШКЕ 288

Почетком рата било је мобилисано свега 571 батерија "аустро-угарске артиљерије, а на дан слома било је 1592 батерије на положајима. Знам, какав су посао имали да савлађују труд, индустрија, организација, официр и војник. Доказ је за ово и та околност, што је приликом почетних операција било по броју 206.000 артиљераца, а приликом слома 536.000, од којих 108.000 опорављених.

Аустро-угарска артиљерија избацила је за време светског рата 83 милиона метака, али ипак далеко мање него немачка, француска и енглеска. То јасно доказује, да је први светски рат био у знаку угља; други будући биће у знаку хемије, што јасно потврђују и последњи американски и јапански војни часописи, тј. биће борба гасовима. Од ових, тј. од надражљивих и отровних гасова, биће коњ код артиљерије потиснут и на његово место ступиће, бар делом, машина. Тенкови, који су већ у биткама на Соми били употребљени, аутомобилни влак за тешке топове, имаће велику примену код крупнијих предузећа, док пешадијско оруђе, — лаке и тешке машинске пушке, — спадаће у наоружање оних формација, које имају лаке, покретне артиљеријске формације, Тенкови ће се употребљавати погде и за гоњење непријатеља.

Специјална улога при артиљеријском дејству припадаће без сумње и бомбомешној авијатици, која ће свакако осетно сметати непријатељу и при развијању његових снага. Одбрана прошив оваких поступака мора се већ сад озбиљно узимати у обзир.

Због масираног артиљеријског дејства биће све више потиснуто и нишанско гађање, нарочито код борбе гасном муницијом. У осталом, већ се у току дугог трајања рата показало, — ма како то изгледало невероватно, —- да су батерије при крају рата имале горе резултате гађања него у почетку његовом, с једне стране вероватно због јаче употребе материјала, а с друге стране због површности управе ватром. То се може објаснити тиме, што су командири батерија, одлично обучавани за време мира у техници гађања, један по један одлазили на више командне положаје, док су њихови млађи заменици сматрали да су стекли ратна искуства, те су били недовољно приступачни како поукама, тако и добронамерним саветима ; разуме се, да је и у томе било сјајних изузетака.

На питање: да ли“старо-аустријски официр има дужност и даље пратити науку оружане технике и њене напретке, мора се одговорити са: да, — јер нишша не траје вечито. — | —

Предавање је поздрављено великим одобравањем.