Ratnik

270 РАТНИК

било благодарећи овом начину што је било рискантно али неопходно да се успе кад се располаже са мало извора и кад су тренуци озбиљни. Дотиче се и ђенерала Кордоније-а, његове тактике у борбама тих дана, излажући је својој оцени. Даје опис борби које су Срби водили и које су довеле до заузимања Горничева. Са Шумадијском дивизијом наступало се Ветренику. Њу је потпомагала Тимочка ка Кајмакчалану са Дринском дивизијом, покушавајући прекид пута Битољ— Горничево са дивизијама Дунавском и Вардарском, које је позади подупирала Моравска дивизија. Србе је помагала француска артиљерија. “4 Главу четрнаесту: Флорина и линија на Броду, у којој се износе операције од 15. септембра до 3. октобра 1916. вреди прочитати и због жалби које су Срби упућивали на французе и њихов рад. „Још од 26-ог бејах понова покушао да дам на знање: Срби се жале да Французи чекају увек српске нападе пре но што сами отпочну. Они имају потпуно право. Некорисно је припремити артиљеријом да би се могло известити, да ће се један напад који сам прописао предузети и ништа не урадити. С друге стране такође су запазили, као сви, да вам је требало да се уредите неколико дана. Важно је не захтевати серију покрета потпуно некорисних да се образују или поново растуре одреди или резерве. Поштовање тактичких веза је неминовно потребно.“

Срби су свуда чинили више но што се од њих могло очекивати и тражити. То већ писац свуда понавља и не пропушта истаћи. 30. септембра су, верни својој речи, заузели положај који нападаху ка Кајмакчалану, наставили напредовање источно и западно од овог масива и ноћу 2—3 октобра бацили се ва северну ивицу Старковог Гроба. Ово је загрозило целој одбранбеној линији Бугара код Брода. Следовало је њихово повлачење опште и напуштање положаја које су држали од 17. септембра.

Од 4. до 19. октобра борбе се настављају и даље. Француске трупе нису вешто маневровале. Поводом тога он наређује: „француске снаге су на левом крилу заостале иза српских снага. Желим да се ова ситуација, која траје од почетка операција, не наставља. Треба гурати напред. Рачунам на вас. Пошљите ми извештај, и Тт. Д.“

Не располажући тешком артиљеријом, без које није могао много учинити, он се стално у том погледу жали, као и на остале недостатке Источне Војске. 14. октобра, да би се уверио о извршењу издатих наређења 12. истог, т. ј. да ли су потпомогнути Срби који од 7. беху у Скочивиру, 8-ог између Брода и Добровени беху заробили до 800 војника, и нашао је да је