Ratnik, 01. 04. 1921., str. 72
__ОФАНСИВА ИСТОЧНЕ ВОЈСКЕ 67
да је губитак једне од њих морао за одговарајућу армију имати за последицу немогућност да се одржи на положајима, које је заузимала.
Маневар на непријатељске комуникације изгледаше, дакле, пре свега пун обећања; то беше теориски очевидно и просто, но како да се практично оствари такав један маневар
Јасно је да офанзива, која би се извела на једном или другом крилу источног фронта, не би била способна ни за какав одлучан резултат. На Струми линије беху одвојене баровитом равницом, ширине десетак километара; фронт који држаху Грци, који беху заменили Енглезе, не беше опремљен; напад би се разбио о прве масиве Родопског ланца, и био би принуђен да се расплине или по приморској зони или узаном долином Струме; у Арбанији потпуна немогућност за кретање знатнијим снагама; никакав важнији објекат није постојао у том дивљем крају.
Није, дакле, требало тежити да се достигну ни комуникацијске линије |. ни ЈУ. бугарске армије; елиминирањем лако се ДОШЛО ДО тога закључка, да би требало дејствовати на комуникацијску линију долине Вардара, да би се добили велики резултати.
Пресећи ову комуникацијску линију на последњој тачки, значило је приморати Шолцову групу армија да напусти своје утврђене положаје, значило је понудити нам најпримамљивије изгледе за маневар.
Која је могла бити та погодна тачка2 Погледајте карту.
Осим слагалишта сваке врсте постављених позади неприЈјатељског фронта, постоји на 60 Ккт од фронта огромно станично слагалиште, чија је важност огромна — то је станица Градско. Постављена на саставку важних долина Црне Реке и Вардара, она одржава везу између ХТ. немачке и |. бугарске армије; она је препуна материјала сваке врсте; она заиста садржи срце непријатељске организације, јер од њене слободне употребе зависи живот Ш!олцове групе армија.
Овај објекат је врло привлачан. Је ли физички могућно доспети дотле, и како да се доспе дотле
Између Градског и нас издиже се страшна баријера фронта; ту прво треба отворити брешу, којом би наше дивизије маршевале к објекту. Овде долазимо с тактичке стране операције на избор нападне тачке, што је дужност са толико материјалних и моралних услова.
Између Преспанског и Дојранског језера две су позорнице за операције нарочито имале част да дејствују у прошлим годинама; то су биле Вардарска долина и предео Битоља, јер су то били једини делови фронта, снабдевени железничким путе-
бе