Ratnik
2 | РАТНИК
оно је у Азији. Ова нејасност, по себи се разуме, последица је једног сигурног историјског факта, а то је, да су Јужни Словени у доба пре М. столећа били без значајније улоге, о којој би историја имала доказа.
Овај би се закључак врло добро слагао са мишљењем једног историка, који се о бављењу Словена у руским просторијама овако изражава:
„Постојбина Словена у Русији састојала се из много мочари, из којих су се извесни суви делови земљишта издвајали као острва. Веза између тих острва била је врло тешка и ограничавала се само на општење непосредно суседних острва. Због тога Словени још у то доба беху одрасли без навике на јача здруживања. Остајући тако без јаче организације, они су били изложени пљачкашким нападима Турака, Скандинавских племена и Гота. Мекуштво Словена, које им је било допело равничасто и мочарно земљиште, било је толико, да се говори, да су Словени у страху од непријатеља једини спас у тешким приликама налазили у загњуривању у воду, чиме су се, дишући на трску, скривали од непријатеља.“
То мекуштво и племенска подвојеност Словена и начинили су их робовима Авара у времену пред саму сеобу и за прво време њиховог долажења на Балканско полуострво, т. ј. у времену МГ, УП. и УШ. столећа. То је ропство било тада у потпуном смислу те речи: Јужни Словени су ратовали за рачун Авара, који су у примени своје власти ишли толико далеко, да су Словене употребљавали за вучу место стоке.
Благодарећи томе што су се у ратовима научили ратовати, а у ропству осетили сласт слободе, затим, благодарећи томе што је Византија крајем УШ. и почетком 1Х. столећа била заузета разним ратовима са својим непријатељима (Сараценима и Персијом), што су Авари нешто због неуспеха, нешто због вођења рата на великом пространству у државничкој моћи ослабили, Јужни Словени дигоше главу и упутише се кроз Балканско полуострво, готово самостално, ради насељавања, ка обали Јадранског мора и кроз средину полуострва на југ све до Пелопонеза. |
Не рачунајући Бугаре, који тада сиђоше у данашњу северну Бугарску, Јужни Словени груписаше се у главном у две групе:
У групу на северо-западном делу Балканског полуострва, и у групу на средњем појасу Балканског полуострва.
У времеву доласка Јужних Словена на Балканско полуострво, међународна ситуација беше оваква:
Византија (Источни део Римског царства) беше још врло моћна држава;
Бугарска, и ако још не беше правно призната као уре-