Ratnik

154 РАТНИК

рода, па и у самом истом народу, од једног бојног поља до другог, па и према моралу сопствене и непријатељске трупе, према наоружању једне и друге, па и према земљишту борбе. Али, изнад свега, изнад поступака чија се битност може мењати, уздижу се принципи који остају увек исти за све земље и сва времена“.

Главна психичка особина рата је његова осећајна страна. Томе се не треба чудити, јер му је главно оруђе човек. Циљ му је да принуди непријатеља на признање своје физичке слабости (нИСпозие рћузјаце). Агенс је при томе страх, деморалисање, који се најуспешније постизава изненађењем.

Пређе је за ово био примењиван маневар; данас, при развијеној индустрији, изненађење се може постићи употребом новог оружја, до сад непознатих средстава, која се у борби појављују први пут, те непријатељ нема за њих противсрестава. Поступак се дакле променио, али принцип је: остао: непознато ствара страх и деморал. — Стогау нови рат не смемо: ући са старим, познатим средствима, јер је непријатељ спреман да их дочека, па ћемо врло лако ми сами бити изненађени. Међутим поступак не може бити утврђен у доба мира, па опште узев ни у позадини рата, него једино: на бојном пољу, чији терен ради тога мора бити до ситница изучаван.. Ми (Французи) завршили смо рат на отвореном пољу са својим топовима 75, без ровова, без жица, мада смо га овим сре– ствима били почели.

Погрешно пренашање особине принципа на поступке: довело је до заблуда. Ђенерал Персен наводи један пример из свога искуства. Неки артиљерци су се ослонили на његово" раније тврђење, да једна батерија калибра 75 „руши све на фронту од 200 метара“ и да према томе није потребно прибећи концентричној ватри. Овде је био побркан појам рушења у смислу онеспособљавања непријатеља, са демолирањем. Ђенерал је у својој једној општој наредби (Мо 20 од 5. 1Х. 1907) нарочито указао на то. Французи су стога наменили свега 2' метра на један топ за збрисавање, а принцип од 200 метара. је ипак остао нетакнут.

Најзад ђвнерал Персен сумња, да ће будућа војна бити рововска, бар претежно; али треба бити спреман и за њу, ако би нам је непријатељ наметнуо. Поуке које нам даје ђенерал Х. У., помоћи ће нам да извојујемо победу на равном пољу.

Позивање рекрута, доба рекрута, време позивања у војску, хигијенске мере, одабирање рекрута. — Француски“ министар рата, у бризи за одржавањем здравственог стања: војске у најбољим условима, упутио је Медецинској' Академији: у Паризу ова три питања:

~