Ratnik, 01. 06. 1921., str. 74
68 РАТНИК
визион је похваљен наредбом Бр. 316 од 29 септембра 1915 год. команданта Тимочке дивизије другог позива, под чијом је командом био.
Има маса примера (нека ме извине другови тобџије, што цитирам само мени познате, из моје праксе), а ко нам јамчи да их није било и код непријатеља2
За уништавање или ућуткивање батерија најбоље је и једино сигурно „прецизно гађање“ са добрим извиђањем и употребом свију напред поменутих средстава. Други начин „гађања зоне“ ..гађање за које је потребно много, врло много, муниције, па да се бар привремени резултат постигне, Французи увек, кад год могу, овај метод гађања зоне избегавају, а и у могућности су, јер располажу горе поменутим срествима; ми смо га употребљавали по нужди.
Посматрао сам на француском фронту, заједно са једним француским команд. дивиз. артиљерије, гађање једне енглеске батерије — „гађање на зону“ — да би ућуткала једну непријатељску батерију. Избачено је доста метака док је, бар привремено, постигнут извесан резултат. Нисам могао да се уздржим а да командиру батерије не приметим: да би боље било да је употребио „прецизно гађање“, пошто му стоје сва средства на расположењу за ово. „Имамо доста муниције и лакше ми је овако“ одговорио је. Баш ми је мило што сте му то казали, рече ми командант Француз — „не могу да их (Енглезе) навикнем на штедњу“........ богат народ па има рачуна.
Незадовољство створено уображеним слабим губитцима код артиљерије.
Ево шта каже г. ђенерал:
„Губитци артиљерије нису били релативно слабији, него пешадије“.
„Заиста, били су велики у људству а нарочито у вишим официрима у трупи. Било је често губитака 50%,; у батерији, која гађа, у једној јединој битци: а ово је сувише, Али како по апсолутној вредности то одговара 15 људи на борни део батерије, пошто свега има 30, то изгледа врло мало у односу на пешаке“.
„Требало је доста дуго времена, не штабовима него трупи, да разуме ове губитке, слабе у апсолутној, али осетне у релативној вредности у арт. јединицама“.
' Ови значајни губитци долазили су, што француска артиљерија, у првим данима, није знала да се добро маскира. Заборавила се из правила од 1910 г. нарочита глава о утврђивању.