Ratnik
22 РАТНИК
Међутим од акције овог одреда у бок и лозадину непријатељских трупа које нападаху Маљен, очекивао се преокрет на: левом крилу 1 армије. Командант Ужичке војске; немајући ни сам везе са овим својим одредом, а дознавши, да је још 10: новембра са 3 батаљона био на положају Зевалац а са једним батаљоном на Стражари, молио је, да му се преко команданта: Маљенског одреда нареди, да се повуче преко Малог Маљена и Тометиног брда на Кошариште, у циљу заштите левог бока [ армије и десног бока Ужичке војске.
Испитивањем заробљених непријатељских војника, а и по другим знацима, овога дана је на фронту 1 армије утврђено, да и стање непријатеља не беше најповољније. Његове су трупе трпеле велику оскудицу у храни, јер им возови беху много заостали због одвећ лоших путева; пољска и тешка артиљерија беше такође знатно изостала, а јачина чета у пешадији цењена је на 100—150 бораца.
Па ипак наше трупе нису могле да искористе ово тешко, стање на непријатељској страни, јер због непрекидног кретања, рђавог времена, тешког снабдевања, оскудице у муницији и сталне неуспешне борбе, не имађаху могућности да дођу к себи:
У току овога дана, на фронту | армије догађаји су о– вако текли:
а) На десном крилу око 2 часа пре подне одбијен је покушај непријатеља, да се код села Моравца приближи Љигу. Око 2 часа по подне непријатељ почиње спуштање мањим деловима ка Доњем брду и Спасојевини, на које пре тога беше сконцентрисао јаку артиљеријску ватру, — но и у овој прилици не имађаше успеха, јер истакнути његови делови беху заустављени с ону страну Љига.
6) Према центру армијског распореда непријатељ је око 8 часова пре подне отпочео, такође мањим снагама, спуштање у Палежничку реку ка Грађенику, али су ти делови. заустављени ванредно прецизном ватром са одсека Дринске дивизије | позива.
в) На левом крилу армије још рано ујутру примећено, је кретање непријатељских делова ка Црном Врху и Цугуљу. Наши предњи делови потиснути су са ових положаја на Сраслу Букву, али су по наређењу команданта Дунавске дивизије ЈЕ позива враћени и успели су да понова заузму Црни Врх.
На Игриште непријатељ је такође отпочео напад зором, али у току целога дана није увео у борбу више од 2—3 батаљона, те му напад није успео.
Овај неочекивани слаб непријатељски притисак на Игриште и у опште слаба његова активност на Сувобореком путу, у току целога дана, одлучује команданта Дунавске дивизије: П позива, да сутрадан (12. новембра) предузме са Игришта