Ratnik

26 РАТНИХ

Енглеске колоније, пак, мање по пространству, беху много јаче насељене.

Још .1584, год. Енглези су се угнездили на источној обали Северне Америке, у Виргинији. За време многих потреса у 17. столећу много је Енглеза (а нарочито Пуританаца) емигрирало у Америку. Око год. 1740, они су се тамо груписали у тринаест колонија, које су бројале на један милион становника. Свака колонија имала је свога гувернера, кога је именовао краљ.

Између Француске и Енглеске почело је још одмах ко„лонијално ривалство.

Већ 1713. год. Француска је била принуђена да неке своје колоније (Нову Земљу и Акадију) уступи Енглеској. Па ипак ни то попуштање француско није било у стању да умири поборнике колонијалне политике у Енглеској, који су због колонија стално захтевали рат са Француском.

Док је ствар овакло текла у Америци, дотле је у Азији — у Индији — колонијална политика наших великих савезника прошла кроз мало другојаче фазе. Тамо и није било правих колонија, т. ј. насеља, већ су у почегку биле само

„трговачке компаније, које су тамошњем земаљском суверену плаћале порез, не тражећи да имају своју територију, већ су се задовољавале само са неколико канцеларија на обали.

Енглеска трговачка компанија у Индији датира од 1599, год. Главне канцеларије беху Мадрас, Бомбај и Калкуша.

Француска источно-индиска трговачка компанија датира из доба Хенрика ТУ. (1604) и имала је прву канцеларију на Мадагаскару

Услед трговачкога ривалства у Индији, дошло је до рата између Француске и Енглеске (1744—1748. год.) Француска флота као слабија била је тучена, али ипак рат није дао никакве стварне резултате.

Тек после овог рата настаје права колонизација Индије. Царство великога Могола, које је у 17 столећу обухватало целу Индију, у ово доба је било у пуноме распадању. Раџе и Набаби, поставши скоро независни, борили су се једни противу других. Војске њихове беху огромне гунгуле, неспособне да се одупру једној шаци европских војника. Французи су искористили ту ситуацију и већ 1748. год. основаше Француско Колонијално Друштво, а год. 1764. француске колоније у Индији бројале су тридесет милиона становника, на простору који је био два пута већи од Француске.

Овај успех беше дело једнога смелога гувернера франпускога, кога у Француској сматраху за амбициознога, те га опозваше из колонија у Француску.