Ratnik

ДАРДАНЕЛСКЕ ОПЕРАЦИЈЕ _— з

рат 1914, год. онда је турска војска по наређењу немачком напала и на Суепки канал као на трећу нападну тачку.

Но сем ових чисто војничких операција, Немци су предузели и политичке операције.

Цариградски султан, који се сматра за Мухамедова потомка, имао је религиозни утицај на цео муслимански свет, изузев Марока чији је султан такође из племена пророкова. И како је у француским и енглеским колонијама било милионима становника који су признавали религиозну власт Мехмеда М. то Немци подбодоше овога да прогласи свети рат, како би у колонијама изазвао буну противу Антанте. Но цео се тај труд свео на један значајнији успех у централноме делу С. И. Африке, где су насељена фанатична племена, која су се још у току 1914. год. борила противу Француза, у Вадији и Борку, и против Италијана у Триполису. Они пређоше плато Либик у 1915. год. и допреше на домак долине Нила, којој загрозише. Но један снажан енглески напор. сузбио их је, те се тако скрхала и последња нада у резултате светога рата. Шта више ствар се још окренула на штету султанову. Велики шериф Меке, који је имао специјалан утицај на муслимане, не могући сносити јарам мухамедански, прогласи се за краља Хеџаса, изагна Гурке, и арапске трупе тукле су се недалеко од Палестине на страни Антанте.

Као што се види, на Истоку су Немци узимали иницијативу на свима странама, они су свуда били нападачи. Изузетак од овога чини само Дарданелска операција.

Дарданелска експедиција

Војно-теографски значај Дарданела и Босфора. Црно море у вези је са Средоземним морем помоћу два мореуза које дели Мраморно море. Један је мореуз Босфор, који је краћи и на чијој је западној обали Цариград. Други је дужи, Дарданелски мореуз, који чини уски пролаз између Мале Азије на југу и Галипољскога полуострва на северу.

Ко држи ове пролазе, тај командује везом са јужном Русијом и са Малом Азијом.

Свесни важности тих пролаза, Турци су још 1841. год. успели да закључе статут Дарданела и Босфора. Турска се постарала да по обема обалама подигне јаке форове, који су бранили приступ и пролаз. Тих фордва било је четрнаест, наоружаних са сшо два топа великога калибра.

У великоме светскоме рату за Антанту је држање ових пролаза у њеним рукама имало овај значај:

Обезбеђивало је везу Антанте са Русијом.