Ratnik

НОВОСТИИБЕЛЕШКЕ 93

Ч. С. влада у знак благодарности за патриотске жртве, све је те мученике ове године пренела у отаџбину и сахранила их на једном месту у Прагу, где ће се скоро подићи величанствена зграда, као Пантеон у Паризу.

И, напослетку, известан део Чеха и Словака био је ступио добровољно у Српску Војску у Србији и у Русији. Свима је нама још у живој успомени, са каквим су се словенским осећајем и изванредним пожртвовањем и храброшћу ова наша браћа борила у нашим редовима на Солунском фронту иу Добруџи. И. сви они, који су садау животу са највећим задовољством и најлепшим успоменама сећају се својих ратних другова. |

Чехословачких легионара, који су образовали 4. С. војску ван отаџбине, било је свега око 100000 људи.

По слому Аустрије Ч. С. Република била је без војске. Сва њена војска створена за време рата била је ван отаџбине, Војску је у првим данима заменила „Домаћа Војска“, коју су били на брзу руку створили бивши аустро-угарски официри и подофицири, по народности Чеси и Словаци. Затим „Соколство“, т. ј. соколске дружине, које су тада учиниле отаџбини неоцењиве услуге за одржавање реда у земљи, чување граница, осигурање снабдевања становништва храном и т.д. Соколи су тада по својим дружинама вршили формално мобилизацију Сокола, прегледајући свакога лекарски а поделивши их у три класе по годинама старости и способности.

Нарочито се Соколство одликовало, и патриотизмом и држањем, када су у томе мучном времену Маџари били напали на Словачку. Мора се нарочито истаћи велико пожртвовање студената, који су добровољно и у масама ступали у борачке редове и храбро се борили. Тада се поново потврдило, какву вредност и корист за државу могу имати добровољачке организације, још када су добро обучене и дисциплиноване, као што се чешко Соколство свагда одликовало.

У почетку, кала је створена 4. С. Република, образоване су биле Земаљске Војне Команде у Прагу и Брну. У свима гарнизонима биле су Гарнизонске Команде, које су се бринуле само за месну службу. Потом за управљање тадашњом војском и њеним администровањем били су установљени Војви Инспектори. Таквих инспектората било је свега шест и то 4 за Ческу и 2 за Моравску. У крајевима ближе граници уређене су биле и Окружне Команде. Ови Војни Инспекторати и Окружне Команде били су први корак ка војној подели 4. С. Републике.

За осигурање снабдевања биле су образовазе Реквизиционе Комисије, помоћу којих је снабдевање вршено врло добро.

При крају 1913. и почетком 1919. год. почели су у отаџ-