Ratnik
100 РАТНИК
тетским) 1.499,546, округло 1:/, милион, а подофицира и војника 5.899,884, близу 6 милиона. Рањени официри и чиновници распоређују се овако:
Трупа Поа 5 а о вте ков ов = = 1.495.530 Санитет . 0... . . . . . . .. 3.875 Ветерина . . . .... .. . .. 341 Вој. чиновници. . . . . . . . . 2.058 Свега. . 1.501.804
Нови немачки упут за гађање пушком, карабином
и лаким митраљезом (обука). — У свом броју од 2. априла
о. г. берлински војни лист Минаг Мосћепбјан публиковао је чланак о новом немачком упуту (настава) за гађање, који француски Кеуце Ф' татепе приказује у изводу а по којем ми доносимо доњи извештај.
Упут за извођење гађања пушком и карабином и за гађање лаким митраљезом — који вреди за све родове оружја — чини први део једне повеће целине, назване „Настава за гађање ручним оружјем“. Други и трећи део ове наставе, односећи се на тешке митраљезе и на гађање револвером (пиштољем), још се претресају.
Основни тактички принципи, на којима почива ова настава, изложени су у одељку „Борба пешадије у здруженим одредима.“ Ова се начела могу свести у ово:
Напад треба да буде извршен у што је могућно дубљем поретку, а одбрана да се предузима не на једној линији, него у једној зони.
Циљ борбе ватром у тесној сарадњи са здруженим родовима јесте: у нападу, омогућити пешадији задобивање терена · правцем напред методичном применом ватре, — а у одбрани сузбити непријатељски напад и дејство његових помоћних родова оружја што је могућно брже, још пре него што би тај напад продро у зону одбране.
Лаки и тешки митраљези чине главно срество борбе пешадијском ватром; стрелци представљају снагу судара.
Пушка допуњује митраљез прецизношћу свога изолованог гађања и, у датом случају, заједничком ватром. Значај прецизног гађања се, према предратном периоду, знатно повећао.
Глава ! обухвата гађање пушком и карабином.
Значај обуке у гађању пушком и карабином мења се према техничком карактеру дотичне трупе.
За извођење обуке у гађању пушком и карабином предвиђене су три групе: прва група обухвата војнике са пешадијским оружјем, друга коњицу и инжињерију, а трећа све остале родове и формације.