Ratnik

116 РАТНИК

и без препречних средстава) ради постизања ефекта изненадности, како су то Немци постизали. Побројани су и остали: услови којима треба да одговори утврђивање положаја; од ових, на пример: заклони за људство треба да су обезбеђени од зрна 21см. а најмање од !5см.; њихови излази да нису удаљени више од 20—50 метара од борбеног рова, како би се: благовремено могао посести; ови уласци у заклоне морају бити брањени ватром да их нападач не заузме пре но што посада. успе да изиђе из ових заклона. Рововска оруђа у одбрани постављају се на првом положају и то лака — позади првог пешадијског рова а средњи и тешки позади другог и тређег пешадијског рова. Митраљези у одбрани могу имати решавајући значај, распоређени по рововима и између ових. Пушчана ватра у рововској војни није изгубила своју важност, она се отвара кад се нападач приближи на 300 метара од положаја; стрелци поседају левкове које су направила артиљеријска зрна на месту одбранбеног рова. Осматрање за време борбе услов: је без којега одбрана може бити компромитована. Брза и поуздана веза по фронту и по дубини (телефон; оптички сигнали; звучни сигнали; радиотелеграф, за везу од бригадског штаба. па у назад, ракетле су обична веза пешадије с артиљеријом, релејна веза, ордонанси). Путеви за саобраћај у непосредној и дубљој позадини положаја пресудно су важан услов за правилно снабдевање посаде животним и борбеним средствима, ради одржања пулса одбране. Хигијенски и административни услови уређења положаја врло су важни код дугог трајања ро– вовске војне (здрави заклони за становање, водовод, кујне, купалишта, позоришта читаонице и т. д.).

Жива снага је главни — основни — елеменат одбране. Не постоји тврђава која се не може заузети, али постоји појам о непобедној војсци. Падале су одличне тврђаве: Лијеж, Намир, Букурешт, Једрене, Лозенград (!2).

"Распоред живе снаге: а) по фронту; зависи од опште јачине трупа, дужине одсека и његове важности. Било је случајева, да су дивизије заузимале само по 2'/, км. фронта. 9. бугарска дивизија код Дојрана, са 7 својих пукова поседала је: фронт од 20 км. 6) по дубини; у овоме се распореду и испољава особина рововске војне. У главноме нова снага се поставља у 3 главне групе, по дубини: 1) Гарнизон положаја, на положају од 3 линије ровова: у првој су линији слаби делови за осматрање и осигуравање, са аутоматским оружјем; у другој и трећој су линији јачи делови, за борбу против нападача који продире. Стога су ови делови угушћани стрељачким стројевима са пушком и бомбама. 2) Друга група, то су потпорнице, блиске резерве ради уделовања у последњој