Ratnik

БОРБА ПЕШАДИЈЕ 67

Корисно могу потпомагати ову ватру гађања зрнима са загушљивим гасовима привременог дејства или гађања зрнима која стварају димове; ова гађања може вршити артиљерија или бацачи мина Ватра неутралисања не разорава већ стеже, као што смо казали, непријатеља, т. ј. приморава га да остане дубоко заклоњен, због чега не може употребити своје оружје; тиме је потпомогвуто убрзано напредовање напада. Ватра се мора продужити до крајње могућности, пошто свако прекидање ватре може тешко шкодити нападу. Континуитет ватре на мањим даљинама поверен је у главноме оруђима, која пзшадија има код себе и којима се може усрављати до последњег тренутка са потребном тачношћу за безбедност нападних јединица. Ово је битна „улога митраљеза; али пошто су ови оруђа која гађају са положеном (равном) путањом, ови нису у стању да неутралишу боље заклоњене активне елементе или оне традиторског карактера који могу нашкодити нападачу у његовом обухватном маневру, о којем ћемо говорити доцније. Тај недостатак може се делимично надокнадити бочним гађањем митраљеза оних група које врше обухват, али иззесно је, да се неутралисање ватром мора извести такође лаким бомбардама и бацачима мина, уопште пешадијским оружјем са кривом путањом.

Потребно је додати, да се маневар ватром, нарочито аутоматског оружја, може извести и на знатне даљине и у разним правцима; стога је могућно сасређивање ватре (било и привремено) на известан објекат такође од стране група или јединица суседних и задњих, које нису непосредно упућене на дотични објекат. Овакво узајамно потпомагање може бити, наравно, управљено и на непријатељска појачања која се налазе у близини нападнутог објекта.

Блиска ватра представља акцију ватром која прати материјално одлучни чин напада, т. |. јуриш. Она је у суштини продужење до крајности ватре која прати, или још и данас тако потребно тесно спајање ватре и удара. Дејство је ватреног оружја данас тако велико и тако је лако задржати га заклоњена до тренутка употребе, да би било доста опасно, ако би се обуставила ватра, која треба да га неутралише, баш у врхунцу акције кад нападачеви пешаци скоче, да би се бацили у одлучну борбу, то јест у борбу прса у прса. У овој последњој фази мора ватра такође да дејствује. Средства су у главноме пушка или кратка пушка (боље ако је аутоматска), лаки митраљез и пре свега ручна или пушчана бомба. Ова блиска ватра саобразиће се наравно облику, који ће узети напад; тамо где напад буде био фроншалан, биће и ватра фроншална; тамо где напад буде обухватао или долазио са леђа, биће ватра

5