Ratnik
10 РАТНИК
ских отпорних центара, други, налазећи се у међупростору између ових центара, увлачиће се тамо носећи пипке јединице стално унапред, без обзира на скрупуле поретка, бар до линије одређених циљева.
Ово одлучно наступање, тамо где је најбрже могућно, представљаће у осталом најбоље посредно потпомагање заузимања поменутих непријатељских центара било ватром, било утицајем на морал браниочев.
На тај начин цео фронт јединице, било велике било мале, наступаће или продираће у срце зоне непријатељског отпора. Тако смо са почетног појма ситне инфилтрације прешли на шири и битнији појам продирања, т.ј. офанзивног похода јединице, која не напредује помоћу једноставних нападних удара на тврде делове непријатељског фронта већ помоћу нападних удара на шврде делове и убода на слабим деловима фронта. И овде постоји узајамност и сарадња оба разнолика начина продирања, који зависе од различите месне ситуације: један ломећи чавле непријатељског оклопа, други прокапајући ушицама истог оклопа, да би разрешио везе, т. ј. да би унео дезорганизацију. Ова акција у „ушицама“ (да останемо у метафори) треба да дејствује као шиљак копља, који, кад се забоде у ушицу, тежи да прошири рупу са повећаним притиском (дејство појачања) и да прекинс оближње чавле (евентуалне обухватне акције ватром или кретањима у леђа отпорних центара).
Намеће се питање: до које ће тачке поједина јединица бити способна да продужи ово продирање» Другим речима, која ће бити способност продирања сваке јединице
Очито, она ће бити непосредно зависна од снаге сваке јединице и од њеног распореда по дубини.
Али, с друге стране, она ће зависити такође много од материјалног и моралног састава непријатељског оклопа; и овде ће нам помоћи добро једна слика.
Ма која јединица која продире, борећи се на изложени начин, извршује у суштини један рад, који се може сравнити са радом бушења, који врши бургија у плочи од ковине. Бургија продире докле њен челични шиљак задржава довољан степен оштрине и тврдоће. Кад услед свога рада шиљак отупи, он не продире више и радник је принуђен да га замени другим.
. Тако је и са јединицама. Њихова способност продирања зависи од њихове више или мање добре тврдоће (материјалне и моралне снаге) и од веће или мање материјалне и моралне отпорности непријатељског поретка. У крајњим случајима могло би се казати, да би, на пример амо где нема никога, једноставна десетина могла напредовати докле год хоће,а тамо пак
»